Museu da Cidade w Lizbonie gości niezwykłą wystawę fotografii poświęconą życiu i twórczości Fridy Kahlo. “Frida Kahlo – As Suas Fotografias” prezentuje wybór ponad 257 fotografii wybranych spośród zbiorów liczących ponad 6 500 zdjęć, które są częścią zasobów muzeum urządzonego w domu Fridy Kahlo w Meksyku. Czytaj dalej „Frida Kahlo na fotografiach”
Miesiąc: listopad 2011
Diego Rivera w Museum of Modern Art
Diego Rivera (1886 – 1957) meksykański malarz, grafik, architekt, znany przede wszystkim ze swoich murali. Współtwórca programu sztuki narodowej nawiązującej do tradycji prekolumbijskiej. Jego twórczość związana z muralami miała charakter edukacyjny, była to swego rodzaju manifestacja zerwania z przeszłością, odrzucenia epoki kolonialnej i dziewiętnastowiecznej kultury europejskiej. W jego dorobku artystycznym znajdujemy również obrazy sztalugowe, ścienne polichromie i mozaiki o tematyce historycznej, czy obyczajowej. Czytaj dalej „Diego Rivera w Museum of Modern Art”
„Idea Bauhausu” w Poznaniu
Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu przybliża historię Bauhausu i pokazuje, że estetyka wypracowana przez projektantów uczelni jest wciąż obecna we współczesnym wzornictwie.
Szkoła Bauhaus powstała w Weimarze w 1919 roku z inicjatywy Waltera Gropiusa z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Jej ideą była wspólna praca i nauka architektów, malarzy, grafików, projektantów mebli i książek, którzy stawiali sobie za cel stworzenie spójnego, nowoczesnego stylu w architekturze i designie. W 1925 roku przeniesiono Bauhaus do Dessau z powodu niechęci ówczesnych władz lokalnych. W 1932 roku zawieszono finansowanie Bauhausu przez nazistowskie władze Dessau, a uczelnia została przeniesiona do Berlina jako prywatna szkoła Miesa van der Rohe. Uczelnia działała do 1933 r., a w 1934 r. została ostatecznie zamknięta przez hitlerowców. László Moholy-Nagy od 1937 r. próbował odrodzić uczelnię w USA pod nazwą New Bauhaus w Chicago. Czytaj dalej „„Idea Bauhausu” w Poznaniu”
Wystawa malarstwa Jacka Świgulskiego
Obrazy Jacka Świgulskiego przedstawiają zarys postaci usytuowanych w nieokreślonej przestrzeni. Kolor, kompozycja, faktura służą artyście do wyrażenia zapisu chwili, emocji, ruchu. Tematem prac Świgulskiego są relacje między ludźmi. Niedopowiedzenie, nieokreśloność, deformacja stanowią główne cechy twórczości artysty. Czytaj dalej „Wystawa malarstwa Jacka Świgulskiego”
,,… Życie zmieniam w obraz…” – o twórczości Józefa Szajny (1922-2008)
Wybitny artysta, reżyser teatralny, scenograf, malarz, grafik, teoretyk sztuki, profesor warszawskiej ASP. Twórca „teatru wizji” poszukujący nowatorskich rozwiązań. Sztuka była dla niego rozrachunkiem z przeszłością, miała uwrażliwić na problem zniewolenia. Stawała się manifestacją doświadczeń traumatycznych, wyrazem przeżyć oraz próbą zmiany życia… w obraz. Czytaj dalej „,,… Życie zmieniam w obraz…” – o twórczości Józefa Szajny (1922-2008)”
Gra światła i koloru – o malarstwie Doroty Zych Charaziak
Absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (pod kierunkiem profesora Tadeusza Dominika) oraz stypendystka Ministerstwa Kultury. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Artystka tworzy z rozmachem, z pasją. Jest to malarstwo zachwycające grą koloru, światła, kontrastu, które nadają jej pracom wyjątkowy – wyrazisty ton. Czytaj dalej „Gra światła i koloru – o malarstwie Doroty Zych Charaziak”
Świat, który powraca… – o rzeźbach Iwony Miliszewskiej-Nosko
Od 22 listopada w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej prezentowane będą prace Iwony Miliszewskiej-Nosko – artystki, która w sposób szczególny traktuje rzeźbę. Staje się ona dla niej formą, która pozwala przekroczyć granicę między fantazją, a rzeczywistością. Czytaj dalej „Świat, który powraca… – o rzeźbach Iwony Miliszewskiej-Nosko”
Janusz Mulak – malarstwo
„Zabawy dziecięce” – obrazy Goi w Gdańsku
Cykl obrazów hiszpańskiego artysty Francisca de Goi y Lucientes prezentuje Muzeum Narodowe w Gdańsku. „Zabawy dziecięce” wchodzą w skład zbiorów madryckiej fundacji FUSARA, której założycielką była Carlota de Santamarca y Donato, druga hrabina Santamarca. Sierociniec i szkoła dla doświadczonych przez los dzieci, które powstały również dzięki niej działają do dziś. To właśnie w Colegio Santamarca umieszczono należący do jej rodziny cykl. Czytaj dalej „„Zabawy dziecięce” – obrazy Goi w Gdańsku”
Qadrans Qltury – o nowej wystawie w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Drodzy Państwo, w dzisiejszym Qadransie Qltury będziemy mieli okazję zobaczyć reportaż o wystawie dwóch młodych wrocławskich artystów: Katarzyny Nowak i Krzysztofa Kłapkowskiego w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej na Rynku Starego Miasta 19/21 w Warszawie. Serdecznie polecamy! Czytaj dalej „Qadrans Qltury – o nowej wystawie w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej”