

oglądamy, słuchamy, blogujemy
Jeden z najcenniejszych obrazów polskich zbiorów, namalowany ok. 1510-go roku przez niemieckiego malarza Lucasa Cranacha Starszego, po niemalże 70-ciu latach wrócił do Polski w lipcu tego roku i od kilku dni można go oglądać we wrocławskim Muzeum Archidiecezjalnym. Czytaj dalej „Madonna pod jodłami”
Dulce est desipere in loco
(łac.) słodko być frywolnym, gdy sprzyja temu sposobność lub według Jana Kochanowskiego „Miło szaleć kiedy czas po temu”*
Karnawał to radosny okres balów, przyjęć, maskarad. Czas, kiedy na chwilę można dać się ponieść zabawie, by po kilku tygodniach poświęcić się ascezie postu – według tradycji. Czytaj dalej „Malarstwo Marka Okrassy na czas karnawału”
W Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki trwa przeglądowa wystawa twórczości Piotra Uklańskiego – jednego z najbardziej znanych i kontrowersyjnych współczesnych polskich artystów.
Twórczość Vincenta Van Goha inspirowana pracami Hiroshige Utagawa jest tematem wystawy w paryskiej Pinakotece. Równolegle do niej muzeum przedstawia ekspozycję dzieł japońskiego artysty, dając niezwykłą okazję do skonfrontowania prac obu malarzy, ale też do przyjrzenia się wpływom kultury japońskiej nie tylko u Van Gogha, ale w impresjonizmie w ogóle. Czytaj dalej „Van Gogh „Sny o Japonii””
Elizabeth Price została laureatką najbardziej prestiżowej nagrody artystycznej Turner Prize 2012. Nagrodzona przez jury praca „The Woolworths Choir of 1979” to trzy odrębne wideo-instalacje. Jedna z nich dotyczy słynnego pożaru sklepu w Manchesterze z 1979 roku, który pochłonął 10 ofiar.
Wystawę pod takim symbolicznym tytułem można oglądać w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Prezentowane prace, powstałe na przełomie XIX i XX wieku, nie tylko są wciąż aktualne i atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy, ale także stanowią punkt wyjścia dla sztuki następnych pokoleń. Wystawa jest doskonałą okazją do prześledzenia tej niezwykle bogatej twórczości, która w dużej mierze wpłynęła na kulturę i sztukę XX i XXI wieku. Czytaj dalej „Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900”
Do tegorocznej edycji Konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch zgłoszono 170 prac. Do II Etapu zostało zakwalifikowanych 158 Artystów. Do Finału Konkursu przeszło 39 Artystów. W poniedziałek jury ogłosiło wyniki i nazwiska zwycięzców.GRAND PRIX otrzymali exaequo: Ewa Prończuk-Kuziak i Dariusz Mielczarek. Czytaj dalej „Przyznano GRAND PRIX w tegorocznej edycji Konkursu Fundacji im. Franciszki Eibisch”
„Mnie interesuje tylko malarstwo” słowa profesora Eugeniusza Eibischa stały się nie tylko trafnym podsumowaniem wspaniałej twórczości i biografii artysty, ale również hasłem wiodącym organizowanego przez Fundację im. Franciszki Eibisch, konkursu dla młodych artystów malarzy. Czytaj dalej „Konkurs Malarski Fundacji im. Franciszki Eibisch 2012”