Od zarania dziejów kradzieże dzieł sztuki miały miejsce na całym świecie i są niestety do dziś zjawiskiem bardzo częstym. Mimo postępu technologicznego, montażu najlepszych systemów zabezpieczających, dzieła znikają z muzeów, galerii jak i prywatnych kolekcji. Działania przestępców przybierają różne formy. Skradzione dzieło sztuki może przejść różne drogi od chwili jego zniknięcia. Aby naświetlić istotę tematu warto wymienić bezprecedensowy zamach na jeden z najbardziej znanych i uznanych obrazów świata – kradzież „Mony Lisy” Leonarda da Vinci. Do kradzieży słynnego portretu z muzeum w Luwrze doszło w 1911 r. Vincent Perugia, włoski malarz, wyniósł jedno z najsłynniejszych płócien świata pod płaszczem. Sprawca zuchwałej kradzieży stwierdził, że dzieło namalowane przez mistrza włoskiego renesansu powinno wrócić do jego kraju. Sprawca kierując się „patriotycznymi” pobudkami a nie zarobkowymi chciał, by uśmiech Giocondy znalazł się w muzeum w Rzymie. Arcydzieło zostało odnalezione a historia ta wstrząsnęła mieszkańców Paryża i nie tylko. Czytaj dalej „Kradzieże dzieł sztuki”
Miesiąc: sierpień 2013
Last summertime
Joanna Woyda często portretuje przestrzeń miejską. Jej prace to głównie portrety, zainspirowane konwencją fotografii. Artystka w latach 2000-2005 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem dziekańskim w pracowni malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego – wybitnego artysty związanego z nurtem nowej figuracji, oraz w pracowni grafiki warsztatowa u prof. Rafała Strenta. Od 9 do 22 września w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przy ulicy Puławskiej 17 można oglądać najnowszą wystawę artystki zatytułowaną „Last summertime”. Czytaj dalej „Last summertime”
Prace Zofii Stryjeńskiej wrócą do Polski
Sześć prac Zofii Stryjeńskiej zostanie przekazanych w darze do Muzeum Narodowego w Krakowie. 7 sierpnia w ambasadzie RP w Waszyngtonie nastąpiło uroczyste podpisanie aktu darowizny dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Dwa lata temu amerykańskie małżeństwo prowadzące antykwariat – Louise i Dan Runion nabyło na aukcji w USA sześć litografii Zofii Stryjeńskiej ilustrujących tradycje i stroje polskich regionów. Nabywcy nie zdawali sobie sprawy z rzeczywistej wartości dzieł. Zakupiono je za zaledwie 110 dolarów. Z czasem, dzięki pomocy przyjaciółki rodziny, Anetty Grabowskiej udało się ustalić, że są to oryginalne grafiki Zofii Stryjeńskiej. Wówczas Państwo Runion postanowiło, że prace powinny wrócić do Polski. Czytaj dalej „Prace Zofii Stryjeńskiej wrócą do Polski”
Surrealizm & Duchamp
Wystawa w Moderna Museet przedstawia dialog między Duchampem i innymi artystami z kręgu Dada i Surrealizmu. Duchamp jako jeden z najbardziej radykalnych artystów początku XX wieku, wraz z Giorgio de Chirico i Maxem Ernstem byli twórcami, których dzieła stały się źródłem inspiracji dla wielu artystów.
Pojęcie Surrealizmu określało podejście, a nie styl. Był to przede wszystkim nowy sposób widzenia. Zainspirowani psychoanalizą Zygmunta Freuda, surrealiści odwrócili się od racjonalnej rzeczywistości i zwrócili się w kierunku irracjonalnych, ukrytych stron ludzkiego umysłu. André Breton napisał pierwszy Manifest surrealizmu w Paryżu w 1924 roku. Ich idea zakładała połączenie snu i rzeczywistości w bezwzględną rzeczywistość – super – rzeczywistość (nadrealizm). Chcieli zmienić życie, społeczeństwo i wyzwolić indywidualność. Czytaj dalej „Surrealizm & Duchamp”
Ewa Bajek – pochwała malarstwa
Twórczość Ewy Bajek charakteryzują odważne zestawienia kolorystyczne. Jej ekspresyjne, pełne intensywnych barw malarstwo przedstawia baśniowy świat. Artystka nawiązuje do motywów biblijnych w obrazach z cyklu „Raj” ilustrując odwieczne zmagania człowieka z pierwotnymi instynktami i pokusami. Motyw Adama i Ewy pojawia się w wielu jej obrazach. Czytaj dalej „Ewa Bajek – pochwała malarstwa”
Odkryjcie fotografię! Dominik Tarabański
Arles to niewielkie, nieziemsko malownicze miasteczko na południu Francji. Nikt lepiej go nie zarekomenduje niż Van Gogh, który spędził tam kilka lat. Miasto koloru i gwieździstego nieba. Arles to także od kilkudziesięciu lat siedziba jednego z najważniejszych festiwali fotografii na świecie. Trwające Rencontres d’Arles to zgodnie z francuskim tytułem możliwość spotkania z najwybitniejszymi fotografami na świecie. A tłem tego spotkania są antyczne ruiny, średniowieczne zaułki i kawiarnie oblegane przez artystyczną bohemę. Dobrze w tym wyjątkowym gronie mieć także reprezentantów Polski. Jednym z artystów nagrodzonych w ramach konkursu fotograficznego podczas Rencontres d`Arles był Dominik Tarabański, młody polski fotograf. Jego wystawę właśnie zaprezentowaliśmy w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie. Czytaj dalej „Odkryjcie fotografię! Dominik Tarabański”
7 pomysłów na kulturalne lato
Sierpień…Wakacje w pełni, pogoda dopisuje, to idealny czas na spacery po galeriach sztuki oraz przedstawienia i koncerty w plenerze. Przedstawiamy Państwu 10 najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, które odbędą się w tym miesiącu i w których naprawdę warto uczestniczyć. Oto one:
1. Europa Chopina 2013
Jest to dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Program tego wydarzenia obejmuje koncerty i recitale fortepianowe, a także pokazy filmu „Bloody Daughter (reż. Stephanie Argerich). W czasie trwania festiwalu wystąpią m. in. takie sławy jak: Krzysztof Penderecki, String Quartet i Leszek Możdżer. Koncerty otwierające i zamykające całą imprezę odbędą się odpowiednio 15 sierpnia i 1 września w Filharmonii Narodowej, oprócz tego będą miały miejsce również w Muzeum Fryderyka Chopina, Studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz w Bazylice św. Krzyża.
Termin: 15.08-01.09.2013
Miasto: Warszawa
2. Transatlantyk Festival Poznań
Trzecia edycja festiwalu filmowego przedstawiającego najlepsze światowe kino i muzykę zaprasza wszystkich na setki pokazów i koncerty ze starannie dobranym repertuarem ujmującym zarówno twórców młodych jak i klasyków. Założeniem całego przedsięwzięcia jest zbudowanie poprzez film i muzykę silniejszych związków między społeczeństwem, sztuką oraz środowiskiem. Niesamowite wydarzenie inspirujące do dyskusji o aktualnych wydarzeniach społecznych. Transatlantyk jest Otwarty, Odważny i Globalny.
Termin: 02-09.08.2013
Miasto: Poznań Czytaj dalej „7 pomysłów na kulturalne lato”
Wystawa „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego” we Wrocławiu
W Galerii Miejskiej we Wrocławiu prezentowana jest wystawa poświęcona artystycznej dynastii Brueghlów. Na ekspozycji zgromadzono dzieła z prywatnych kolekcji z całego świata, niedostępnych lub nigdy wcześniej nie wystawianych.
Czytaj dalej „Wystawa „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego” we Wrocławiu”