Henri de Toulouse-Lautrec w wiedeńskim Kunstforum

W 150. rocznicę urodzin Henri de Toulouse-Lautreca, Bank Austria Kunstforum w Wiedniu zaprezentował pierwszą tak wszechobejmującą retrospektywę prac francuskiego artysty jaka kiedykolwiek odbyła się w Austrii. Wystawa została otwarta 16 października 2014 i potrwa do 25 stycznia 2015. Czytaj dalej „Henri de Toulouse-Lautrec w wiedeńskim Kunstforum”

Wystawa – Przestrzeń Opery. Polscy scenografowie XX i XXI wieku

Z okazji obchodów 60-lecia Opery Krakowskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie oglądać można wystawę poświęconą polskiej operze. Na ekspozycji pokazanych jest kilkaset projektów dekoracji i strojów, fotografie, makiety, a także prezentacje multimedialne, fragmenty oper oraz filmy o twórcach.

Czytaj dalej „Wystawa – Przestrzeń Opery. Polscy scenografowie XX i XXI wieku”

Konkurs Malarski Fundacji im. Franciszki Eibisch 2014


Po raz kolejny Fundacja im. Franciszki Eibisch ogłasza konkurs dla utalentowanych młodych artystów malarzy. Celem konkursu, zgodnie z wolą Założyciela Fundacji – Profesora Eugeniusza Eibischa, jest promocja wyróżniających się osiągnięciami młodych malarzy, których działalność artystyczna przyczynia się do rozwoju polskiego malarstwa. Konkurs przeznaczony jest dla absolwentów i studentów ostatnich lat uczelni artystycznych.

Czytaj dalej „Konkurs Malarski Fundacji im. Franciszki Eibisch 2014”

Kazimierz Malewicz w Tate Modern

W Tate Modern w Londynie trwa wystawa poświęcona jednemu z najbardziej wpływowych rosyjskich artystów, twórcy suprematyzmu Kazimierzowi Malewiczowi. Wystawa potrwa do 26 października 2014 i jest ona pierwszą od ponad trzydziestu lat retrospekcją twórczości Malewicza. Gromadząc dzieła z Rosji, Stanów Zjednoczonych i Europy, ekspozycja koncentruje się przede wszystkim na rewolucyjnych ideach i koncepcjach artysty oraz wpływie jego sztuki na rosyjską awangardę. Czytaj dalej „Kazimierz Malewicz w Tate Modern”

Janusz Szpyt – wystawa malarstwa

Janusz Szpyt jest malarzem konsekwentnie realizującym swoją artystyczną wizję. Jest artystą bardzo odrębnym. Jego prace cechuje duża kultura malarska. Przez trzydziestolecie twórczości od czasu debiutu w ramach skandalizującej Grupy Trzech, artysta stale udowadnia, że głównym motywem interesującym w malarstwie jest człowiek i poszukiwanie prawdy o nim. Czytaj dalej „Janusz Szpyt – wystawa malarstwa”

Obecność sztuki polskiej w świecie – Magdalena Abakanowicz w Waszyngtonie

30 września miało miejsce oficjalne odsłonięcie rzeźb Magdaleny Abakanowicz w ramach New York Avenue Sculpture Project organizowanego przez National Museum of Women in the Arts w Waszyngtonie. Prace artystki, tuż na wschód od Białego Domu, będzie można podziwiać do 27 września 2015 roku. Czytaj dalej „Obecność sztuki polskiej w świecie – Magdalena Abakanowicz w Waszyngtonie”

Polski Rembrandt


Dziewczyna w ramie obrazu, Zamek Królewski w Warszawie, ze zbiorów Karoliny Lanckorońskiej, Wikicommons

Ten obraz jest niezłą malarską zagrywką Rembrandta. To modelka wychodząca z ram, w których spróbował umieścić ją malarz.
Portretowy majstersztyk. Oto XVII-wieczny mistrz, który swoim iluzjonizmem mógłby inspirować surrealistów. Nie wiemy kim jest dziewczyna. Ale jest- bardzo realna. Warsztatowo dopracowana (ba, wspaniale dopracowana, taki warsztat!). Błysk w oku. Lekko podniesione brwi. Rozchylone usta. Połyskują aksamity, tknięte lekkim duktem pędzla. Perła w uchu jaśnieje, odbijając światło.
Jeden z trzech obrazów Rembrandta w Polsce. To arcydzieło w polskich zbiorach.

Czytaj dalej „Polski Rembrandt”

Marcin Kowalik – malarstwo

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli trwa wystawa malarstwa Marcina Kowalika, który w sowich pracach analizuje oddziaływanie obrazów na widza. Bada dzieła dawnych mistrzów i tworzy własne malarskie struktury. Swoje dociekania realizuje w cyklach: Przestrzeń podróży, Pejzaż w pudełku, Nieznane królestwo, Back to Basics, Faza lustra. Czytaj dalej „Marcin Kowalik – malarstwo”