Wydaje się dziś, że doświadczenie II Wojny Światowej jest odległe. Dla mnie zamykało się w książkach historycznych, w filmach. W dokumentach. Pamiętam jednak, jak zmieniła się moja perspektywa, gdy zobaczyłam wytatuowany numer na przedramieniu Józefa Szajny. Miałam zaszczyt Go znać i wielokrotnie rozmawiać. To najważniejsze rozmowy w moim życiu. Wszystko stało się od razu konkretne, wielowymiarowe, namacalne. Bardzo bolesne. Czytaj dalej „Więzień nr 18729”
Miesiąc: styczeń 2015
Lekcja patrzenia według Rembrandta | Arcydzieła sztuki
Rembrandt, Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem
To jeden z sześciu, może siedmiu olejnych pejzaży Rembrandta. Jego polska właścicielka, Izabela Czartoryska uskarżała się dwieście lat temu, że obraz jest „taki sobie”, bo nie jest to jeden z tak typowych dla artysty portretów. Przyznaję, że dla mnie także ten obraz nie był długo zbyt fascynujący. Znałam go najpierw z reprodukcji. Ten krajobraz był dla mnie podobnie sam Rembrandt odległy, skrywany za spiżowym wizerunkiem genialnego malarza. Czytaj dalej „Lekcja patrzenia według Rembrandta | Arcydzieła sztuki”
Zestawienie 10 najciekawszych wystaw – styczeń 2015
Olga Boznańska w Muzeum Narodowym w Warszawie, Wojciech Fangor w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Ewa Partum w Muzeum Sztuki w Łodzi i Alfredo Jaar w Toruniu to tylko kilka propozycji wydarzeń kulturalnych, które przygotowane zostały przez polskie instytucje kultury. Czytaj dalej „Zestawienie 10 najciekawszych wystaw – styczeń 2015”
Laureaci Konkursu Artystyczna Podróż Hestii na wystawie w Arsenale w Poznaniu
W Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu trwa wystawa laureatów ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2002-2014 „Przez Pryzmat. Odsłona druga”. Czytaj dalej „Laureaci Konkursu Artystyczna Podróż Hestii na wystawie w Arsenale w Poznaniu”
Sen Trzech Króli
Sen trzech króli – to chyba najpiękniejsze i najmniej oczywiste przedstawienie Trzech Króli jakie znam. Jest niewielkie, zajmuje fragment kapitelu kolumny w katedrze w Autun. Postaci wpisane są w dostępną przestrzeń, ścieśnione we wspólnym łożu. Dzielą wspólną narzutę. I wspólny los. Czytaj dalej „Sen Trzech Króli”
Późne dzieła Turnera na wystawie w Tate Britain
Jeszcze tylko przez kilka dni będzie można zobaczyć wystawę poświęconą niezwykłej twórczości Josepha Mallorda Williama Turnera z okresu obejmującego lata 1835 – 1851. Ekspozycja gromadzi najważniejsze dzieła z Wielkiej Brytanii oraz muzeów na świecie i ukazuje wyjątkowy rozwój malarstwa Turnera w tym właśnie czasie. Czytaj dalej „Późne dzieła Turnera na wystawie w Tate Britain”
Alfredo Jaar w Toruniu
W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu trwa wystawa Alfredo Jaara i jest ona pierwszą indywidualną instalacją chilijskiego artysty w Polsce. Ekspozycja obejmuje szereg przekazów medialnych obrazujących największe tragedie kontynentu afrykańskiego. Wystawa nosi tytuł „Brzmienie ciszy” i prezentowana była w 24 odsłonach na całym świecie. Czytaj dalej „Alfredo Jaar w Toruniu”