„Nie ma sztuki nowoczesnej, jest tylko sztuka – a ta jest wieczna.”
Egon Schiele
Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie w drodze kontynuacji wystawy prezentującej prace Gustawa Klimta i artystów wczesnej secesji wiedeńskiej, proponuje wgląd w prace najwybitniejszych malarzy tamtego pokolenia. Najnowsza ekspozycja prezentuje prace Egona Schiele – autora ekspresyjnych aktów, autoportretów i portretów (m.in. Para miłosna), ale i wielu pejzaży. Wystawa prezentuje ponad 70 dzieł pochodzących z najbogatszej kolekcji prac Schielego – Leopold Muzeum w Wiedniu, a także rysunki i obrazy pochodzące z innych prestiżowych kolekcji. Ekspozycja Schielego uzupełniona jest także pracami współczesnych mu Austriackich artystów, takich jak Carla Molla czy grafika i poety – Oskara Kokoschka.

Zmarły w wieku 28 lat Schiele był niezwykle płodny artystycznie – pozostawił po sobie spuściznę, która zrewolucjonizowała historię sztuki. W 1907 Schiele poznał Gustava Klimta. Mistrz wiedeńskiej secesji wspierał młodych twórców, a prace Egona wydały mu się wyjątkowo obiecujące. Roztoczył nad nim swój patronat – kupował rysunki Schielego, znajdował dla niego modeli oraz przedstawiał go potencjalnym patronom. Wprowadzał młodego artystę zwłaszcza w środowisko wiedeńskiej secesji, której wkrótce Egon stał się ważnym przedstawicielem.

Egon Schiele artystyczną karierę rozpoczął w młodym wieku. W 1908 odbyła się pierwsza wystawa prac artysty. Po ukończeniu trzeciego roku Schiele opuścił Akademię i związał się z Neukunstgruppe („grupa nowej sztuki”), założoną przez niego i paru kolegów z byłej szkoły. Wkrótce Klimt zorganizował Schielemu wystawę kilku jego prac w wiedeńskim Kunstschau, gdzie były również pokazywane obrazy Edvarda Muncha, Jana Tooropa i Vincenta van Gogha. Schiele w ciągu zaledwie 10 lat niezależnej działalności stworzył ponad 2500 prac na papierze i 330 obrazów. Każdy z rysunków stanowił odrębne dzieło sztuki (Schiele porzucił jego pierwotną funkcję szkicu), charakteryzujące się niezwykłą ekspresją oraz swobodą wykonania.

Ponad 70 prac znajdujących się na ekspozycji pokazuje stylistyczną przemianę artysty. Na wystawie zaprezentowane zostały prace Schielego, które reprezentują różnorodne etapy jego twórczości: studia na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, dzieła tworzone pod silnym wpływem twórczości Klimta i wiedeńskiego Jugendstilu oraz odejście od naturalizmu w stronę radykalnego użycia barw oraz zastosowania nowych, niepokojących motywów, jak akty oraz portrety dzieci.Wystawa będzie prezentowana do 29 września.
Egon Schiele and His Age
26 czerwca – 29 września 2013
Szepmuveszeti – Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.

Źródło: Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie
Fotografie pochodzą ze stony Leopold Muzeum.
Fot.1. Egon Schiele, Portrait of Wally Neuzil, 1912 © Leopold Museum, Vienna, Inv. 453.
Fot.2. Egon Schiele, Self-Portrait with Chinese Lantern Plant, 1912 © Leopold Museum, Vienna, Inv. 454.
Fot.3. Egon Schiele, Self-Portrait with Striped Shirt, 1910 © Leopold Museum, Vienna, Inv. 1458.
Fot.4. Egon Schiele, Edith Schiele in a Striped Dress, Sitting, 1915 © Leopold Museum, Vienna, Inv. 4147.
Fot.5. Egon Schiele, Cardinal and Nun (Caress), 1912 © Leopold Museum, Vienna, Inv. 455.
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
