Jesienią w Albertinie w Wiedniu zobaczyć można wystawę poświęconą twórczości fowistów. Fowizm był jednym z rewolucyjnych kierunków początku XX wieku. Prace fowistyczne po raz pierwszy przedstawiono szerszej publiczności w 1905 roku na Salonie Jesiennym w Paryżu. Malarstwo, charakteryzujące się ekspresyjnymi pociągnięciami pędzla oraz intensywnymi, kontrastującymi ze sobą barwami, wywoływało wówczas silne emocje wśród odbiorców. Artyści stosowali uproszczone płaszczyznowe formy, często wyolbrzymiali charakterystyczne cechy przedstawianych postaci, przedmiotów.
Nazwa kierunku powstała w 1906 roku, kiedy to francuski dziennikarz Louis Vauxcelles, który na jednej z wystaw prezentujących oprócz klasycznych prac dzieła fowistów, miał krzyknąć: „Donatello parmi les Fauves!” („Donatello wśród drapieżników!”). „Le fauve” to z francuskiego „drapieżnik”, „dzika bestia”.

Głównym reprezentantem fowistów był Henri Matisse’a, który stosował zestawienia czystych kolorów, często pozbawiając je ich związków z rzeczywistością. Przedstawiciele fowizmu interesowali się sztuką ludową oraz ludów prymitywnych. Tematy, które przedstawiano, jak pejzaż, portret, martwa natura były wtórne, ale sposób przedstawiania, w którym kładziono nacisk na ekspresję i wrażenie były nowatorskie. Oprócz słynnych obrazów, na wystawie w Albertinie prezentowane są rzeźby, ceramika i meble. Fowizm trwał bardzo krótko od ok. 1904 – 1908 roku, ale był jednym z pierwszych ruchów awangardowych XX w., o epokowym znaczeniu dla rozwoju nowoczesności.

Albertina, Wiedeń
20 września 2013 – 12 stycznia 2014
www.albertina.com
Fot. www.albertina.com
1. André Derain, Henri Matisse, 1905 Tate, London Š VBK, Vienna 2013
2. Henri Matisse, Still Life with Red Carpet, 1906 Musée de Peinture et Sculpture, Grenoble Š Succession H. Matisse/VBK, Vienna 2013
3. Raoul Dufy, The Fourteenth of July at Le Havre (Street Decked with Flags), 1906 Albertina, Vienna, The Batliner Collection Š VBK, Vienna 2013
Alicja Wilczak
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
