W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się prezentacja twórczości Edwarda Dwurnika zorganizowana pod auspicjami Pani Europoseł Lidii Geringer de Oedenberg oraz Pani Europoseł Joanny Skrzydlewskiej. Chociaż głównym tematem wystawy były obchody Prezydencji w Radzie UE w latach 2008 – 2013, to malarstwo Edwarda Dwurnika stało się najciekawszym komentarzem do tego tematu. Zaprezentowano obrazy, przedstawiające stolice państw przewodzących w Radzie UE, namalowanych przez Edwarda Dwurnika specjalnie na okoliczności poszczególnych prezydencji.

O malarstwie Dwurnika, odniesieniach do historii, związkach z mistrzami i motywach brueglowskich w Parlamencie Europejskim opowiadała Justyna Napiórkowska.
Obrazy Edwarda Dwurnika z cyklu „Podróże autostopem” ukazujące miasta dokumentowały bieżące wydarzenia polityczne. Miasto – publiczna przestrzeń, jest sceną toczącego się życia, ludzkich zachowań, rytuałów, publicznych manifestacji. Zaangażowanie Dwurnika w bieżące wydarzenia skłaniało malarza do tworzenia obrazów krytycznych wobec społecznej i politycznej rzeczywistości, ale malowanych w konwencji sztuki naiwnej, inspirowanej twórczością Nikifora Krynickiego. Odniesieniem dla prac Dwurnika, są także dawni artyści, jak Bruegel, Tycjan czy Courbet, których malarstwo dotyczyło nie tylko wartości czysto estetycznych, ale przede wszystkim miało na celu powiedzenie więcej o społecznych lub politycznych zależnościach.

Nie bez przyczyny twórczość Dwurnika została porównana do obrazów właśnie Pietera Bruegla Starszego, jednego z najbardziej znanych malarzy flamandzkich. Obydwaj, chociaż w zupełnie innych czasach i w odmienny sposób, z dystansem ukazali sceny z życia współczesnych im ludzi na tle miasta. Potrzeba komentowania, tego czym żyją ludzie w mieście stała się dla obydwu artystów ważnym tematem.
W Parlamencie Europejskim, gdzie podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące Europy, obrazy Dwurnika mają silniejszą wymowę jako wypowiedzi artysty zaangażowanego współczesność, odnoszącego się do historii, przyglądającego także polityce. Wystawa okazała się dużym sukcesem.

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
