Jak zacząć kolekcjonowanie sztuki?

alt

Kolekcjonowanie sztuki jest wielką przygodą i drogą do poznania siebie, kultury i wielu ciekawych miejsc na świecie. O dobroczynnych wpływach sztuki, jako zachęta do bycia kolekcjonerem, wiadomo od początku historii. Sztuka pozwala nam stawać się lepszym, zmienia nas, poszerza horyzonty zainteresowań, uwrażliwia. Warto kreować nasze przestrzeń, gdyż to czym się otaczamy ma głęboki wpływ na całokształt naszego życia.
Kolekcjonowanie sztuki można zacząć na wiele sposobów, zgodnie z własnymi możliwościami i potrzebą otaczania się rzeczami wyjątkowymi. Zazwyczaj bycie kolekcjonerem zaczyna się od małych kroków.* Często można usłyszeć z ust pasjonatów sztuki o ich pierwszym kroku w tej dziedzinie, o pierwszym zakupie i zrodzeniu się miłości do sztuki.
Najważniejsza jest pasja i zamiłowanie sztuki!
Podstawowym krokiem jest zaznajomienie się z historią sztuki, z twórczością artystów na przestrzeni wieków. Dzisiejsze czasy służą nam ogromną pomocą – Internet oferuje ogromny wachlarz informacji wraz z graficznym przedstawieniem najważniejszych dzieł poszczególnych artystów. Warto też wspomnieć o blogach na temat sztuki, które również znajdziemy w Internecie. W profesjonalny sposób przedstawiają one sylwetki artystów, bądź przegląd poszczególnych epok. Książki i albumy dostępne w księgarniach również ułatwią nam zdobycie wiedzy na temat szeroko pojmowanej sztuki. Obecnie mamy na rynku wiele ciekawych czasopism, które współpracują z licznymi muzeami na terenie kraju i za granicą. Dzięki nim możemy dowiedzieć się o nowościach w sztuce niemal na cały świecie. Wiedza na temat sztuki pozwoli nam dowiedzieć się czegoś ważnego o nas, mianowicie poprzez zaznajamianie sią z historią sztuki, ze stylami i metodami wykonawczymi, precyzujemy własny gust i smak. Uwrażliwiamy swoje zmysły na niuanse, by w pełni móc delektować się dziełem, które chcielibyśmy posiadać. Wnikliwa penetracja pozwala odkryć, który ze stylów malarskich bardziej nas przekonuje, co do nas bardziej „trafia” jako odbiorcy. Ważne jest, by w ocenie dzieła sztuki oprócz intuicji, kierować się profesjonalną analizą dzieła, posługując się właściwym nazewnictwem.
Bardzo ważne i pomocne jest uczęszczanie na wystawy sztuki, dzięki którym jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z twórczością artystyczną. Ludzie, których możemy tam spotkać również mogą okazać się dla nas niesamowitą inspiracją i pomocą. Drogą do poznania sztuki kolekcjonowania jest ćwiczenie oka w konfrontacji z najlepszymi pracami.
Przede wszystkim pośród wszystkich wskazówek, najważniejsza jest jedna…pielęgnowanie pasji, poprzez kontakt ze sztuką. Po dokonaniu pierwszego zakupu dzieła sztuki warto pamiętać o nabyciu wszelkiej dokumentacji na temat pracy, gdyż może ona w przyszłości stanowić cenne źródło wiedzy. „Przygodę z kolekcjonowaniem można zacząć w każdym momencie. Najważniejsza jest pasja kolekcjonerska, która w przyszłości może przerodzić się w satysfakcję płynącą z posiadania nieprzeciętnego dzieła sztuki. Nasze kolekcjonowanie zawsze powinno opierać się na jednej zasadzie – kupuje to, co dobrze na mnie wpływa, co sprawia mi radość. Zdaniem wielu ekspertów, w kolekcjonowaniu pieniądze nie odgrywają tak dużej roli, jak sam pomysł, odwaga i konsekwencja w jego realizacji. Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile pieniędzy trzeba mieć, aby myśleć o kolekcjonowaniu dzieł sztuki. Wszystko zależy od aktualnej sytuacji na rynku oraz charakteru kolekcji, którą chcemy zgromadzić. Trzeba jednak podkreślić, że wszelkie trudności związane z ograniczonością środków finansowych podczas budowania własnej kolekcji, czynią ją jeszcze bardziej twórczą i pasjonującą.”**

*, **: www.excluzive.pl

Izabela Zywert

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *