Wystawa plakatów Waldemara Świerzego

W Muzeum Śląskim w Katowicach trwa wystawa prac Waldemara Świerzego, jednego z najwybitniejszych grafików w Polsce, współtwórcy polskiej szkoły plakatu. Prezentacja plakatów w muzeum w Katowicach jest hołdem złożonym niedawno zmarłemu artyście.

Waldemar Świerzy urodził się w 1931 roku w Katowicach. Z tym miastem związany był również podczas studiów na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych. Duży wpływ na jego twórczość miał Józef Mroszczak – grafik i pedagog. Waldemar Świerzy był wielokrotnie nagradzany za swoją pracę. W 1959 roku otrzymał Grand Prix im. Toulouse-Lautreca na 1. Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wersalu za plakat „Czerwona Oberża”, zaś w 1962 roku na tej samej wystawie zdobył trzecią nagrodę za plakat „Dwa piętra szczęścia”. W 1965 roku artysta objął stanowisko kierownika Pracowni Grafiki Projektowej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i zajął się pracą dydaktyczną.W 1970 roku otrzymał I nagrodę Prix 10. Biennale de São Paulo. W 1975 i 1985 roku zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie Plakatów Filmowych tygodnika „Hollywood Reporter” w Los Angeles („Ziemia obiecana” i „Psy wojny”). W 1979 roku został przewodniczącym Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. W 1994 roku objął pracownię plakatu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Waldemar Świerzy zaprojektował ponad 1800 plakatów. Tworzył głównie plakaty o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe, cyrkowe i muzyczne), a także społecznej i sportowej. Charakterystyczne dla jego twórczości plakatowej są malarskie środki przedstawiania. Jego dynamiczne kompozycje opierają się na mocnych zestawieniach koloru i ekspresyjnie położonych plamach barw. Artysta inspirował się głównie pop-artem, ale także sztuką ludową i naiwną. Postać ludzka i portret stały się głównymi motywami jego prac. Międzynarodową sławę przyniosły artyście plakaty z portretami muzyków mp.słynny cykl Wielkich ludzi jazzu: Duka Ellingtona, Louisa Armstronga.

Muzeum Śląskie posiada bogate zbiory plakatu polskiego liczące około 20.000 egzemplarzy. Na ekspozycji zaprezentowano 100 wybranych plakatów Waldemara Świerzego, pochodzących z różnych okresów twórczości artysty.

Waldemar Świerzy. Muzeum Śląskie w hołdzie mistrzowi plakatu
Muzeum Śląskie w Katowicach
Wystawa potrwa do 2 lutego 2014 roku
www.muzeumslaskie.pl

fot.
1. Waldemar Świerzy, Abstrakcja z zielenią, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
2. Waldemar Świerzy, Bulwar Zachodzącego Słońca, Muzeum Śląskie w Katowicach

Alicja Wilczak

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *