Między jaźnią a snem

W kameralnej przestrzeni Teatru Academia miała miejsce eksperymentalna realizacja powieści Fiodora Dostojewskiego pt. „Idiota” w wykonaniu The Dreambody & Theater. Inscenizacja wyreżyserowana została przez dwójkę psychoterapeutów Joannę Dulińską i Michała Dudę. Stała się zwieńczeniem pracy w oparciu o metodę śniącego ciała. Dla zrozumienia tej sztuki dobrze jest posiadać pewną wiedzę na temat Psychologii Procesu. Kierunek ten, często nazywany też pracą z procesem, zajmuje się odczuciem tendencji, tego, co nas porusza, lecz trudno wyrazić to słowami.

Podobnie było ze sztuką, trudno ująć w zdaniach rodzaj emocji, które wywarła. Spektakl stał się oryginalną formą terapii. Widz siedzący metr od rozgrywających się scen miał tym głębsze wrażenie uczestniczenia w nich. Brał udział w przygodzie poznawania samego siebie, czynienia nieświadomego świadomym i pozwalania, aby tajemnicze zjawisko, zwane życiem, robiło swoje – tworzyło i reorganizowało.

Ekspresyjność postaci Nastazji Filipowny i Rogożyna kontrastujące z rolą księcia Myszkina, wzbudzały skrajne uczucia. I choć kreacje bohaterów oraz scenografia były skromne, muzyka dopełniała całość, wzruszając jednocześnie. Niejednoznaczność, przecieranie się granic jawy i snu, swoboda między aktorami oraz w kontakcie z widzem – to wszystko zmusza obserwatora do ciągłego bycia, uczestniczenia w tym co się dzieje tuż przed nami. Skłania to do uważnej obserwacji i zmusza do myślenia. Nakłania do uświadomienia sobie o kryjącym się w ludziach fałszu i podświadomej nieszczerości. Spektakl jest też próbą ukazania człowieka dobrego, kierującego się wartościami, jakie w życiu wyznaje, szczerego i prawdomównego. Tym samym uważanego za naiwniaka, którego łatwo oszukać.

Uważnie obserwując postacie uzmysławiamy sobie i odpowiadamy na pytanie kim naprawdę jesteśmy, co kieruje naszymi uczuciami, czy są one z głębi duszy, z samego środka serca. W końcu dochodzimy do problemu tytułowego bohatera. Kim naprawdę jest ta osoba? Idiotą czy człowiekiem idealnym? A może jedno i drugie? Czy odnajdujemy w nim cząstkę siebie? Grupa Dreambody & Theater zadaje nam trudne pytania, lecz na pewno warte głębszych rozważań.

Klaudia Gajkowska

Udostępnij

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *