Henryk Tomaszewski.
BYŁEM, CZEGO I WAM ŻYCZĘ
15 marca – 10 czerwca 2014
Mocno reklamowana przez Zachętę wystawa prac Henryka Tomaszewskiego, zmarłego w 2005 roku profesora warszawskiej ASP. Pod powyższym linkiem można znaleźć wiele darmowych materiałów dydaktycznych, które mogą przygotować zwiedzających do oglądania prac.
Jan Lebenstein
OBRAZY I GWASZE Z KOLEKCJI MUZEUM NARODOWEGO WE WROCŁAWIU
2 kwietnia – 10 sierpnia 2014
„Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada najbogatszą w kraju kolekcję dzieł Jana Lebensteina, która liczy 126 dzieł.” – mówi samo za siebie.
Aleksander Gierymski
20 marca – 10 sierpnia 2014
Muzeum Narodowe w Warszawie postarało się o to, aby wśród 250 prac artysty można było zobaczyć te, które nie były prezentowane publicznie od 100 lat!
Królewskie karety Jana III Sobieskiego
Wystawa czynna bezterminowo.
Muzeum Narodowe w Szczecinie zaskoczyło wystawą królewskich karet Jana III Sobieskiego. Okazuje się, że było ich aż osiem, a jedna z nich, skradziona w czasie wojny, posłużyła za ambonę w jednym z protestanckich kościołów.
WYSTAWA: Szuflada Szymborskiej
1 lutego 2013 – 31 grudnia 2014
„Wystawa (otwarta w rocznice śmierci artystki) jest rodzajem scenografii, trójwymiarowego kolażu, w którym przedmioty należące do Poetki zderzone są z cytatami z twórczości, fotografiami osób, rzeczy i miejsc. Prowadzą one widza w jej prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji.”
Prywatne wnętrze
12 kwietnia 2014 – 30 czerwca 2014
MOCAK ma dla nas wystawę prac powstałych w Zakładzie dla Nerwowo i Umysłowo Chorych, gdzie sztuka już od końca drugiej wojny światowej pełniła rolę terapeutyczną.
>
Henryk Lula. Krystyna Andrzejewska-Marek, Katarzyna Jóźwiak-Moskal
SZTUKA CERAMIKI. FORMA I OSOBOWOŚĆ
30 marca 2014 – 01 czerwca 2014
Bardzo ciekawa wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Można się o tym przekonać chociażby przeglądając katalog elektroniczny, dostępny na stronie (prawie 140 stron!). Ale trzeci wymiar- tylko na miejscu, w muzeum!
Wystawa „Złoto Kolumbii. Sztuka dawnej Ameryki”
Sala Jednosłupowa
4 kwietnia – 2 czerwca 2014
Zamek Królewski przygotował kolekcję zebranych ponad 75 lat temu przez kolumbijski bank starożytnych eksponatów. Oglądając wystawę można się zatem przekonać, czy konkwistadorzy mieli rację oczekując złota od rdzennych mieszkańców Ameryki.
CO WIDAĆ?
Polska sztuka dzisiaj
14 lutego 2014 – 01 czerwca 2014
„Co widać. Polska sztuka dzisiaj” to pierwsza od ponad dekady tak obszerna prezentacja aktualnej sztuki polskiej, zbudowana wokół istotnych prac, postaw oraz tematów podejmowanych przez artystów wizualnych w ostatnich latach.

Erna Rosenstein
NAKŁADANIE
25 marca – 25 maja 2014
Wystawa czasowa w Królikarni. Zaciekawia awangardowym szaleństwem oraz różnorodnością prezentowanych technik, kontrastujących z dystyngowaną przestrzenią klasycystycznych wnętrz.
Tomasz Kołomyjski
Fot.1. Henryk Tomaszewski, Wystawa Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski, Zachęta, 15.03.2014 – 10.06.2014 fot. Marek Krzyżanek, źródło: otwartazacheta.pl.
Fot.2. Jan Lebenstein, Lekcja zoologii, 1972 rok, Muzeum Narodowe, Wrocław
Fot.3. Aleksander Gierymski, „Pomarańczarka”, 1880-1881 r. Muzeum Narodowe w Warszawie
Fot.4. Mirosław Śledź, bez tytułu, 1998, olej, płótno źródło: mocak.pl
Fot.5. Krystyna Andrzejewska-Marek, Tarasy”, źródło: mng.gda.pl.
Fot.6. Zawieszka w kształcie kota. Region Quimbaya – wczesny okres Quimbaya 500 p.n.e. – 700 n.e. Odlew metodą na wosk tracony. Eksponat wystawy „Złoto Kolumbii. Sztuka dawnej Ameryki” prezentowanej na Zamku Królewskim w Warszawie. , foto: mat. promocyjne/dzięki uprzejmości Zamek Królewski w Warszawie.
Fot.8 Erna Rosenstein, „Wciąż”, 1999, gwasz, technika mieszana, kolekcja prywatna, Warszawa, fot. Marek Gardulski, dzięki uprzejmości Adama Sandauera i Fundacji Galerii Foksal (źródło: materiały prasowe organizatora)
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
