Ernst Ludwig Kirchner

Ernst Ludwig Kirchner był współzałożycielem słynnej grupy twórczej „Die Brűcke” (Most), autorem scen z życia wielkomiejskiego, portretów, pejzaży. Był pionierem niemieckiego ekspresjonizmu i zaprezentował całkiem nowy styl patrzenia na sztukę. Jego głównym odnośnikiem były kolory. Kolory, które przemieniały jego prace w pełne wyrazu nośniki emocji. Styl artysty jest bardzo wyrazisty. Operuje on w śmiały sposób barwną paletą barw i światłem.

Urodził się w 1880 roku w Aschaffenburgu.Wychował się w rodzinie, w której tradycje akademickie nie były obce. Był synem chemika, profesora, wykładowcy. Studiował architekturę na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Studia zakończył w 1905 roku. Młody Ernst Ludwig Kirchner wbrew oczekiwaniom rodziny nie podjął pracy w wyuczonym fachu, a wręcz na przekór rozpoczął studia na wydziale malarstwa w Monachium. Podczas studiów interesował się głównie stylem Art Nouveau. Był to czas, gdy artysta poznawał techniki malarskie oraz okres, w którym próbował odnaleźć swój własny styl. Wpływ miała na niego sztuka P. Gauguina, V. van Gogha, P. Cezanne’a.
W 1911 roku Ernst Ludwig Kirchner założył wraz z Maxem Pechsteinem szkołę „Nowoczesne Lekcje w Malarstwie”. Placówka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i zdobyła spore uznanie wśród młodych twórców. Niestety pod koniec lat 30. XX wieku w Niemczech rozpoczęła się tzw. era narodowego socjalizmu. Prace artysty zostały uznane za „pozbawione wartości”, a sam Ernst Ludwig Kirchner został wykreślony z listy artystów Akademii Sztuki. Doprowadziło go to do załamania nerwowego oraz w następstwie w 1938 roku do popełnienia samobójstwa.

Jednym z ciekawszych przykładów jego twórczości może być obraz: Varieté z 1912/13 roku.

Para znajduje się w centrum obrazu, spódnica wiruje, kolory błyszczą. Dziki taniec i miłość do ruchu, czyli to, co artysta pragnął „zatrzymać” na płótnie. Cechy jakie zdecydowanie możemy zaliczyć do jego warsztatu to: płaszczyznowość, silny kontur, intensywna kolorystyka, ostre formy. Motywem przewodnim w jego pracach był ekscentryczny zgiełk miast, uciechy i rozrywki życia codziennego.

Obecnie jego prace możemy podziwiać w Pinakothek der Moderne w München
Od 22.05.2014 do 31.08.2014.
Wystawa składa się z obrazów, rysunków, szkicowników, grafik i fotografii. Razem obejmuje około 90 eksponatów.

Na pierwszej reprodukcji: Ernst Ludwig Kirchner „Tanzschule” z 1914 Źródło: http://www.pinakothek.de

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *