3 października 2014 nastąpi oficjalne odsłonięcie wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach zatytułowanej „Pielgrzymka Władysława Zygmunta IV Wazy 1624-1625”. Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne wykłady inauguracyjne. Wystawa potrwa do końca października bieżącego roku.
Wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach obracać będzie się wokół tematu rocznej podróży Władysława Zygmunta IV Wazy, którą odbył po południowej i zachodniej Europie w 1624 roku w towarzystwie Albrechta Stanisława Radziwiłła. Przyszły król Polski podróżował pod przybranym nazwiskiem Snopkowski. Główny punkt jego podróży stanowiła pielgrzymka do Loretto we Włoszech.
W ten sposób trzydziestoletni wówczas książę chciał podziękować Matce Bożej za uzdrowienie i zwycięstwo w bitwie pod Chocimiem w 1621 roku. W trakcie swojej wyprawy Władysław Zygmunt odwiedził m.in. dwór cesarza Ferdynanda II, Brabancję oraz Niderlandy Hiszpańskie, gdzie pozował do portretu Peterowi Rubensowi. Książę zwiedził także liczne włoskie miasta oraz udał się do Rzymu z wizytą u papieża Urbana VIII.
Podróż Władysława Zygmunta IV Wazy niewątpliwie przyczyniła się do rozwoju jego zainteresowań naukowych, politycznych, militarnych i przede wszystkim kulturowych. Książę zainteresował się wtedy operą, a otrzymane od ojca, króla Zygmunta III Wazy pieniądze wydał w większości na dzieła sztuki, które zostały upamiętnione na obrazie malarza antwerpskiego „Gabinet sztuki królewicza Władysława Zygmunta Wazy” z 1626 roku. Obecnie obraz ten jest własnością Zamku Królewskiego w Warszawie i stanowi cenne źródło informacji o zbiorach królewskich za czasów panowania Wazów. Centralne miejsce komnaty sztuki królewicza zajmuje „Korowód Sylena” Petera Paula Rubensa. Po prawej stronie znajduje się zakupiona we Florencji rzeźba „Porwanie Sabinek” autorstwa Giambologny. Dostrzec można także portret Władysława oraz jego medalion, szkicownik, a także dwie owalne miniatury przedstawiające apostołów Piotra i Pawła. Obraz Kunstkammery królewicza będzie tematem jednego z wykładów inauguracyjnych wystawy, który poprowadzi prof. Juliusz A. Chrościcki, zajmujący się ustalaniem jego autorstwa. Dzieło, mapę pielgrzymki Władysława Zygmunta oraz inne obrazy, w tym prace nadwornego malarza Zygmunta III Wazy Pietera Claesza Soutmana będzie można podziwiać do 31 października 2014.
Paulina Niewiadomska
Fot.1. „Gabinet sztuki królewicza Władysława Zygmunta Wazy”, malarz antwerpski czynny w Warszawie, 1626, olej na drewnie, 72,8 x 105,6 cm, wł. Zamek Królewski w Warszawie.
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
