Najciekawsze wystawy tej jesieni

Jesień to pora spacerów i zadumy, okazja do nadrobienia zaległości kulturalnych w kraju po sportowych, pełnych podróży wakacjach. Zobaczmy, co ciekawego oferują nam polskie muzea i galerie.

Masoneria. Pro publico bono
11 września 2014–11 stycznia 2015
Muzeum Narodowe w Warszawie

Do 11 stycznia 2015 w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę poświęconą historii wolnomularstwa, to jest masonerii i jej wpływowi na kulturę polską począwszy od XVII wieku po dzień dzisiejszy. Odkryjemy tam bogaty świat symboli, ponadczasowych wartości, dowiemy się ciekawych faktów z życia znanych wolnomularzy. Ponadto Muzeum Narodowe przygotowało szereg dodatkowych atrakcji i wydarzeń, m.in. cykl wykładów poświęconych tematowi masonerii w Polsce i na świecie, warsztaty filmowe oraz gry miejskie.

Francis Alÿs. NAWIJAĆ-ROZWIJAĆ (Projekty afgańskie, 2010-14)
11 października 2014 – 11 stycznia 2015
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Od 10 października do 11 stycznia 2015 CSW zaprezentuje prace Francisa Alÿsa, belgijskiego artysty na co dzień mieszkającego w Mexico City. Wystawa Nawijać – rozwijać. Projekty Afgańskie, 2010-14 stanowi swego rodzaju dziennik z podróży artysty zapisany na pokaźnej ilości obrazów, rysunków, kolaży, szkiców, dokumentów oraz filmów. Projekt powstaje we współpracy z Museo d’Arte Contemporanea Donnaregina-MADRE w Neapolu.

Zbigniew Warpechowski. To
20 września – 11 listopada 2014
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Sztuka performance zawita tej jesieni do Zachęty, gdzie do 11 listopada 2014 można oglądać jak dotąd pierwszą wystawę tak obszernie przedstawiającą twórczość Zbigniewa Warpechowskiego, pioniera performance w Polsce i na świecie, współtwórcy międzynarodowej grupy The Black Market.

Olga Boznańska (1865-1940)
25 października 2014-1 lutego 2015
Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie z okazji 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci jednej z najbardziej cenionych polskich artystek Olgi Boznańskiej, organizuje specjalną wystawę poświęconą jej twórczości. Celem wystawy jest przedstawienie najwybitniejszych dzieł artystki w kontekście malarstwa międzynarodowego, do którego niewątpliwie zaliczają się prace Boznańskiej. Wystawa potrwa do 1 lutego. Będzie prezentowana także w Muzeum Narodowym w Warszawie (luty – maj 2015).

Julian Opie. Rzeźby, obrazy, filmy
18 października 2014 – 25 stycznia 2015
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK)

Człowiek i otaczająca go natura staną się tematem wystawy poświęconej Julianowi Opie, jednemu z najważniejszych współczesnych artystów brytyjskich. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie od 18.10.2014 do 25.01.2014 zaprezentuje w większości nowe prace artysty, które powstały z myślą o krakowskiej ekspozycji. Będzie to pierwsza indywidualna wystawa twórczości Opie w Polsce.

Teresa Żarnowerówna (1897-1949). Artystka końca utopii
19 września 2014 – 23 listopada 2014
Muzeum Sztuki w Łodzi

Do 23 listopada 2014 Muzeum Sztuki w Łodzi przybliża dotąd nieznaną twórczość i historię życia Teresy Żarnowerówny, jednej z najbardziej radykalnych polskich artystek w okresie międzywojennym, współpracującej z awangardą, twórcami polskiego konstruktywizmu, jak również z politykami i działaczami lewicy.

Karol Radziszewski. The Prince and Queens. Ciało jako archiwum
21 listopada 2014 – 15 lutego 2015
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

W ramach międzynarodowego programu wystawienniczego FOCUS POLAND, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, pod opieką kuratorską Eugenio Viola, przedstawi jak dotąd najobszerniejszą ekspozycję poświęconą twórczości Karola Radziszewskiego, artysty młodego pokolenia, wydawcy i redaktora naczelnego DIK Magazine. Radziszewski, wykorzystując szereg różnych mediów, w swoich często prowokacyjnych pracach porusza różnorodne zagadnienia kulturowe, religijne, historyczne, społeczne, genderowe. Celem wystawy jest pokazanie bazującej na archiwach metodologii artysty, jak i ukazanie jego pogardliwego stosunku do wszelkich ustalonych hierarchii.

Mistrzowie światła
5 listopada – 31 grudnia 2014
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Mistrzowie światła, to tytuł wystawy poświęconej sztuce witrażowej organizowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Pokazanych zostanie około 100 witraży powstałych w okresie od średniowiecza do początków XX wieku, m.in. zespół średniowiecznych kwater z Grodźca z przedstawieniem sceny Zwiastowania i świętych oraz śląskie renesansowe witraże herbowe i cechowe. Przedstawiane, uratowane przed zniszczeniem w czasach powojennych dzieła, pochodzą w większości z dolnośląskich pałaców i kolekcji wrocławskich.

Alfredo Jaar. Brzmienie ciszy
17 października 2014 – 22 lutego 2015
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprezentowana zostanie jedna z najsłynniejszych, monumentalnych instalacji chilijskiego artysty Alfredo Jaara zatytułowana „Brzmienie ciszy”. Artysta zdobył światowy rozgłos dzięki swoim zaangażowanym politycznie pracom, w których odwołując się do wrażliwości widzów stara się obrazować problemy współczesnego świata, takie jak nierówność i niesprawiedliwość społeczna, wojna, korupcja, epidemie i klęski żywiołowe.

World Press Photo
6 -24 listopada 2014
Bunkier Sztuki w Krakowie

W dniach 6-24 listopada 2014 w krakowskim Bunkrze Sztuki będzie można zobaczyć wystawę najlepszych fotografii prasowych na świecie. Co roku międzynarodowe jury ocenia i wybiera najlepsze prace nadesłane przez fotografów, gazety, magazyny i agencje z całego świata. W tegorocznym konkursie World Press Photo udział wzięło 5754 fotografów. Od 28 listopada wszystkie nagrodzone zdjęcia 57. edycji konkursu będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

DE. FI.CIEN.CY – Andrzej Wróblewski, René Daniëls, Luc Tuymans
27 listopada 2014 – 28 lutego 2015
Galeria Art Stations w Poznaniu

Na wystawie DE.FI.CIEN.CY [Ułomność] organizowanej przez Art. Stations Foundation by Grażyna Kulczyk zaprezentowane zostaną prace Andrzeja Wróblewskiego, René Daniëlsa i Luca Tuymansa, który specjalnie z tej okazji wykona w galerii rysunek ścienny. Wszyscy trzej zaliczani są do grona artystów, którzy wywarli ogromny wpływ na sztukę współczesną. Jest to pierwsza wystawa, na której dzieła tych artystów zostały ze sobą zestawione. Projekt ten jest również zamknięciem programu Fundacji przygotowanego na jej dziesięciolecie działalności.

WIELKIE OTWARCIE WYSTAWY STAŁEJ „Polin Historia od A do Z”
28-30 października 2014
Muzeum Historii Żydów Polskich

28 października 2014 zostanie otwarta stała wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich. Wydarzeniu będzie towarzyszył szereg innych atrakcji, m.in. widowisko plenerowe, podczas którego Tomasz Stańko, polski trębacz jazzowy i kompozytor wykona utwór, który powstał specjalnie na tę okazję. W dniach 29 i 30 października w Muzeum będą miały miejsce Dni Otwarte. Organizatorzy zaplanowali bogaty program, w którym znalazły się warsztaty rodzinne, debaty, pokazy filmowe, liczne tematyczne ekspozycje czasowe, spotkania z kuratorami wystawy i świadkami historii.

Paulina Niewiadomska

Fot. 1. Marek Okrassa, Chagall, 2014, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
2. Zbigniew Warpechowski, Dialog z rybą, 1973, Lubelska Wiosna Teatralna, Lublin, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
3. Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894, MNK
4. Julian Opie, Dębowy las. 2014, winyl na ścianie, wymiary site specific, MOCAK
5. Teresa Żarnowerówna(1897-1949). Artystka końca utopii – plakat, Muzeum Sztuki w Łodzi
6. DE. FI.CIEN.CY – Andrzej Wróblewski, René Daniëls, Luc Tuymans- plakat

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *