MAGDALENA ABAKANOWICZ. Gwasze. Wystawa w 85-lecie urodzin

Publiczność warszawska może zobaczyć w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej cykl wyjątkowych gwaszy Magdaleny Abakanowicz. Wystawa została zorganizowana z okazji 85 rocznicy urodzin artystki. Prace te odsłaniają mniej znaną część twórczości artystki. Są to przedstawienia półabstrakcyjne, pełne ekspresji i zdecydowanego gestu. Ujawnia się w nich rzeźbiarskie myślenie artystki, umiejętność oddania za pomocą bardzo uproszczonych środków niezwykłego wolumenu, ale także moc znaczeniowa, jak w cyklu „Twarzy nie będących portretami”. W tym wszystkim Abakanowicz zawiera trudną i niepokojącą opowieść o tym co najważniejsze: o ludzkiej egzystencji. W cyklu „Kwiaty” odwołuje się również do siły odradzającej się natury.

50 lat temu Magdalena Abakanowicz otrzymała Grand Prix na Biennale w São Paolo. Na całym świecie twórczość rzeźbiarki utożsamiana jest z odważnym eksperymentowaniem z materią i z powagą tematów. To od jej nazwiska ukuto określenie: abakany. Od lat Abakanowicz znakomicie funkcjonuje w światowym obiegu sztuki. Podczas weneckiego Biennale wystawę skupiająca się na relacji między tłumem a jednostką pokazuje Fundacja Cini. Na wyspie San Giorgio w Wenecji pokazano ponad 100 rzeźb. To powrót do Wenecji, gdyż na Biennale Abakanowicz pokazywała już swoje prace od 1968 roku kilkakrotnie. W 2015 roku prace Abakanowicz pokazywane są także w Waszyngtonie, w ramach projektu skupiającego się na sztuce kobiet.

Magdalena Abakanowicz jest jedną z najbardziej cenionych polskich artystek współczesnych. Głównym motywem jej twórczości jest człowiek i jego kondycja we współczesnym świecie. Zajmuje się rzeźbą, która przekracza konwencjonalne ramy tej dyscypliny. Tworzy obiekty abstrakcyjne lub figuralne w oparciu o tkaninę, z wykorzystaniem także innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz.

Światową sławę zdobyła cyklem przestrzennych tkanin zwanych abakanami, za które dostała główną nagrodę na Biennale w Săo Paulo (1965). W ten sposób zerwała z tradycją płaszczyznowości tkaniny przeznaczonej do dekoracji wnętrza. Swoje nowatorskie rzeźbiarskie podejście do tkaniny Magdalena Abakanowicz realizowała również w późniejszych pracach takich jak: „Alteracje” (1974-1975), „Głowy” (1973-75), „Plecy”(1976-1980), „Tłum I” (1986-87), „Ragazzi” (1990), „Infantes” (1992), „30 odwróconych” (1993-94),”7 figur tańczących” (2001-02).

Wiele projektów odnosi się do jej zainteresowania organicznością materii. Jednym z najbardziej znanych prac o tej tematyce było dzieło „Embriologia” – wykonane na Biennale w Wenecji w roku 1980.

Wiele przedsięwzięć, zwykle monumentalnych, Magdalena Abakanowicz zrealizowała w przestrzeni otwartej. Są to między innymi prace: „Sarkofagi w szklanych domach” (Francja, 1983-89),”Negev” (Izrael, 1987; siedem kamiennych kręgów), „Przestrzeń smoka” (Korea Płd, 1988; dziesięć metaforycznych głów zwierzęcych z brązu), „Zastygłe” (Japonia, 1993; czterdzieści figur z brązu),”Rękodrzewa” (USA, 1993; pięć metaforycznych drzew z brązu), „Przestrzeń nieznanego rozwoju” (Litwa, 1997-98; dwadzieścia dwie formy z betonu),”Kroczące” (USA, 1999; dwadzieścia figur z brązu), „Ptaki – Wiadomości Dobrego i Złego” (USA, 2001; sześć figur z aluminium),”Przestrzeń kamienia” (USA, 2002; dwadzieścia dwa głazy granitowe), „Rycerze Okrągłego Stołu” 2010 w warszawskim Parku Traugutta. Największą tego typu realizacją jest grupa 112 postaci wykonanych z żeliwa, zatytułowana „Nierozpoznani” (2002) w poznańskim parku na Cytadeli.

Niektóre jej prace mają również swój historyczny kontekst i są nawiązaniem do bieżących wydarzeń np. prace realizowane w latach 80. – „Klatka” (1981),”Anonimowe portrety” (1987) „Gry wojenne” (1989).

Urodzona w Falentach na Mazowszu, Magdalena Abakanowicz pozostaje związana z Warszawą, gdzie studiowała, mieszka i tworzy. Z myślą o Warszawie Magdalena Abakanowicz zaprojektowała cykl rzeźbiarski p.t. Rozdroże , który znajduje się w Parku Traugutta. W 2014 i 2015 roku prezentacje tej wybitnej warszawskiej rzeźbiarki pokazywane są w Waszyngtonie, Wenecji, Berlinie i Brukseli.

Gwasze
wystawa w 85-lecie urodzin
wystawa: 2-16 lipca 2015
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
ul. Świętokrzyska 32, Warszawa
www.napiorkowska.pl

Wybrane prace zostaną zaprezentowane także
w Galerie Katarzyna Napiórkowska – Mont des Arts w Brukseli
www.galeriemontdesarts.com

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *