Christian Boltanski bywa określany mianem klasyka sztuki współczesnej. Niezaprzeczalnie jest jednym z ważniejszych współcześnie działających artystów. W Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie do 4 października będzie okazja do przyjrzenia się realizacji nowego projektu artysty „W mgnieniu oka”.
„W mgnieniu oka” to instalacja site-specific. Inauguracja projektu miała miejsce 3 lipca, kiedy artysta podczas performance’u pokrył podłogę galerii ściętymi kwiatami oraz trawą. Artysta odwołuje się do często motywu vanitas – zadaniem projektu jest ukazanie zachodzącego naturalnego proces rozkładu. Ten niezwykły monument reaguje na zmiany pogody oraz pór dnia, ale przede wszystkim poddaje się niszczącemu upływowi czasu. Artysta ukazuje rozkład i znikanie materii.
Głównym tematem sztuki Boltanskiego jest ludzka egzystencja i nierozerwalnie się z nią wiążące przemijanie. Jego prace powstają często z gotowych przedmiotów – używanych ubrań, starych zdjęć, rzeczy należących do osób zmarłych lub żyjących. Są one świadectwem nieobecności, dogłębnie uświadamiają jak ograniczone czasem jest istnienie, a jednocześnie artysta nadaje ważność i uświęca momenty wiążące się z tymi przedmiotami. Pracom Boltanskiego towarzyszy sentymentalny, często nieco nostalgiczny nastrój. Jego sztuka jest bardzo uczuciowa, również tytuły, które nadaje swoim pracom są bardzo sugestywne, mają wzbudzać emocje.

Przy poruszaniu tej tematyki naturalnym wyborem wydaje się więc zwrócenie się ku fotografii, której główną rolą jest zatrzymanie w czasie tego, co ulotne, momentów które tracą swoją aktualność już w momencie ich uwieczniania. Artysta wykorzystuje delikatność światłoczułego papieru, często wykorzystuje też stare fotografie, by pokazując je w nowym kontekście nadać ich wymowie inne znaczenie. Przykładem takiej pracy może być powstała na początku lat 70. „Kronika wypadków”, gdzie artysta umieścił zdjęcia ofiar oraz przestępców zaczerpnięte z kroniki kryminalnej pozbawiając je opisów. Widz był niezdolny do odróżnienia ofiary od mordercy, został pozbawiony narzędzi umożliwiających mu wartościowanie, tym samym artysta rozpoczął dyskusję nad wiarygodnością fotografii.
Christian Boltanski urodził się w 1944 roku w Francji. Nigdy nie kształcił się artystycznie, jednak już jako nastolatek tworzył i interesował się sztuką. Początkowo skupiał się na malarstwie, jednak z upływem czasu poszerzał swoje artystyczne horyzonty. W 1968 roku został dostrzeżony dzięki pokazowi filmów krótkometrażowych oraz publikacji swoich szkicowników. W latach 70. zaczyna podejmować próby działania w przestrzeni, tworzy trójwymiarowe obiekty. W tym samym czasie eksperymentuje z wykorzystywaniem fotografii, która wkrótce stanie się jego głównym medium artystycznej wypowiedzi. Na początku swojej artystycznej drogi w swoich pracach wykorzystywał wątki autobiograficzne, skupiał się na swoim dzieciństwie. Obecnie tworzy instalacje, filmy, obiekty.
Christian Boltanski – „W mgnieniu oka”
3 lipca – 4 października
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Kraków
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
