Skandynawski design to synonim prostoty, funkcjonalności i ponadczasowych projektów. To hołd złożony nowoczesności- choć wiele z rozwiązań powstało dziesiątki lat temu. Skandynawska estetyka triumfuje współcześnie. Zarówno w salonach wystawowych jak i w apartamentach osób ceniących piękno i użyteczność.
Skandynawskie wzornictwo podbiło świat w latach 50., chociaż początki nowoczesnego designu skandynawskiego datuje się na lata 20. XX wieku. Do rozwoju tego wzornictwa w znacznej mierze przyczyniły się powojenne społeczne przemiany. Główna idea zakładała, że piękne i funkcjonalne przedmioty codziennego użytku powinny być dostępne dla wszystkich. Nowe myślenie wynikało z panującego wówczas trendu modernizmu i funkcjonalizmu. Dzięki takim założeniom skandynawscy projektanci przemysłowi i producenci przedmiotów codziennego użytku szturmem zdobyli rynek Europy i nieprzerwanie panują na nim do dziś.
Estetyka, którą Skandynawowie wypromowali na światową skalę opiera się na prostocie i funkcjonalności, wykorzystaniu naturalnych tworzyw, w jasnej, pastelowej kolorystyce. Charakterystyczne dla produktów z północy Europy prostota i utylitaryzm wynikały ze sposobu życia powściągliwych Skandynawów. Trudne warunki przyrodnicze, ograniczony dostęp do surowców warunkowały szczególną formę funkcjonowania w otoczeniu.
Proste i utylitarne formy sprawdziły się również na całym świecie i do dzisiaj mają swoich amatorów. Projekty słynnych projektantów z północy takich jak Arne Jacobsen, Alvar Aalto, Karl Bruno Mathsson, Tapio Wirkkala, Verner Panton okazały się ponadczasowe.
Wynik – wnętrza piękne, szlachetnie dyskretne i niezmiennie funkcjonalne.
Alicja Wilczak
współpraca: Justyna Napiórkowska
Fot. 1. Arne Jacobsen Swan Chair, 1956 rok Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
