„Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich”

Wystawa otwarta 6 marca z udziałem prezydentów Bronisława Komorowskiego i Abdullaha Gula w muzeum Sakip Sabanci zainaugurowała Rok Polsko-Turecki w Stambule. Ekspozycja ukazuje wielowiekowe relacje polsko-tureckie. Prezentacja oryginalnych dokumentów tureckich, druków i rękopisów oraz dzieł sztuki przypomina najważniejsze wydarzenia historyczne. Przydstawia relacje na różnych płaszczyznach: dyplomatycznej, wojskowej, handlowej, społecznej i kulturalnej.

Według ”Kronik” Jana Długosza stosunki dyplomatyczne Polska nawiązała z Turcją w 1414 r. Król Władysław Jagiełło wysłał Polskich posłów, Jakuba Skarbka z Góry i Grzegorza Ormianina, na dwór Sułtana Mehmeda I, by doprowadzić do przerwania ataków tureckich na państwo węgierskie, co zakończyło się sukcesem i zawarciem rozejmu.

Wystawa prezentuje różne etapy stosunków polsko-tureckich. Pierwszy od epoki Jagiellonów po bitwę wiedeńską w 1683 roku. Druga od pokoju w Karłowicach w 1699 roku , aż po XIX w. W XIX w. Turcja była postrzegana jako sprzymierzeniec polskich dążeń niepodległościowych. Książę Adam Czartoryski, z myślą o polskich emigrantach i uczestnikach powstań założył pod Stambułem osadę Adampol (tur. Polonezkoy). Kolejna część ekspozycji poświęcona jest udziałowi Polaków w wielu dziedzinach życia Turcji, na przykładzie takich wybitnych postaci jak Adam Mickiewicz, Józef Bem, Michał Czaykowski – Sadyk Pasza oraz Konstanty Borzęcki – Mustafa Dżelaleddin Pasza.

Ekspozycja została zorganizowana pod patronatem prezydentów obu krajów: Bronisława Komorowskiego i Abdullaha Gula. Wystawę przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. 400 wybranych eksponatów, pokazywanych na ekspozycji pochodzi z 36 placówek z całej Polski, takich jak muzea państwowe, Fundacja Książąt Czartoryskich, muzea archidiecezjalne, diecezjalne, kościoły, klasztory, biblioteki i zbiory prywatne.

Muzeum Sakıp Sabancı Stambuł
6 marca do 12 czerwca 2014 r.
muze.sabanciuniv.edu

Fot. muze.sabanciuniv.edu 1. Sułtan Mehmed IV i Król Jan Kazimierz, miedzioryt, (1667?) Fundacja Książąt Czartoryskich
2. Butla do wody matara, Turcja XVI w., skóra, wzory wytłaczane, aplikowane, złocenia, MNW

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *