Dzieła Magdaleny Abakanowicz i Zbigniewa Makowskiego dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Z okazji jubileuszu 65-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu do kolekcji przekazane zostały cenne dzieła Magdaleny Abakanowicz i Zbigniewa Makowskiego.

„Rycerze Króla Artura” – 11 metalowych rzeźb autorstwa Magdaleny Abakanowicz powstały w latach 2005-2007. Prace te pokazywane były wcześniej na indywidualnych wystawach artystki m.in. w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie, fragment z tej serii prezentowany jest w Warszawie przy Wisłostradzie. We Wrocławiu rzeźby eksponowane są przy gmachu Muzeum Narodowego od strony bulwaru Dunikowskiego. Artystka przekazała swoje prace jako depozyt. Przez dwa lata będzie można podziwiać obiekty w tym miejscu, a potem zostaną przeniesione do Parku Rzeźb przy Pawilonie Czterech Kopuł, gdzie mieścić się będzie Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. To nie jedyne dzieło artystki w przestrzeni miasta. Na ulicy Świdnickiej od 2009 roku eksponowane są również rzeźby „Ptaki”. Wrocławskie Muzeum Narodowe posiada największą w Europie kolekcję prac Magdaleny Abakanowicz, w tym cykle „Alteracje”, „Embriologia”, „Postaci siedzące”, „Anonimowe portrety”, „Tłum” i „Ptaki”.

Drugi obiekt przekazany w darze muzeum to obraz Zbigniewa Makowskiego „Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień” powstały w latach 1984-1988. Artysta w latach 1950–1956 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Kazimierza Tomorowicza. W latach 60. poznał André Bretona i związał się ze środowiskiem surrealistów w Paryżu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, poezją oraz tworzeniem unikatowych książek. Otrzymał m.in. Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida w 1973 oraz Nagrodę im. Jana Cybisa w 1992. Jego kompozycja „Mirabilitas secundum diversos modos exire potest a rebus” została podarowana przez rząd polski genewskiej siedzibie ONZ.

Fot. 1 Magdalena Abakanowicz, Rycerze Króla Artura, 2005-2007
Fot. 2 Zbigniew Makowski, Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień, 1984-1988 (akryl, płótno)

źródło: www.mnwr.art.pl

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *