Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu

alt

18 grudnia w Muzeum Narodowym w Poznaniu otwarto Galerię Sztuki Starożytnej. Zabytki starożytności gromadzono w poznańskim muzeum od końca XIX wieku. Ich dzieje wpisane są w historię regionu i miasta. Przedmioty te, dotychczas w większości niepokazywane, przez ostatnie ćwierć wieku przechodziły czasochłonne prace konserwatorskie.

Muzeum Narodowe w Poznaniu posiada zbiór starożytności sięgający czasów Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim, utworzonego przy Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk. Pruskie Muzeum Prowincji w Poznaniu, od 1902 im. Cesarza Fryderyka – m.in. posiadało przedmioty z wykopalisk Henryka Schliemanna z Troi, odziedziczone następnie przez Muzeum Wielkopolskie w 1919roku. W okresie międzywojennym zbiór starożytności powiększył się o depozyty: Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego oraz dar mecenasa Konrada Kolszewskiego. Druga wojna światowa przyniosła kolekcji znaczne straty. Stała współpraca z uniwersytetem poznańskim skutkowała po wojnie przekazaniem w depozyt do muzeum uniwersyteckiej kolekcji starożytności.

alt

Kształt Galerii Sztuki Starożytnej pomyślany został jako mała panorama kultur starożytnych, z akcentem położonym na ukazanie ich walorów artystycznych. Galeria obejmuje kultury: starożytnego Bliskiego Wschodu wraz z Egiptem, antyczną po prekolumbijskie. Trzon eksponatów pochodzi ze zbiorów własnych muzeum. Pozostałe zabytki użyczone zostały przez krajowe muzea i uniwersytety. Sztuka starożytnego Bliskiego Wschodu obejmuje Kartaginę, najpotężniejszą kolonię fenicką oraz Syro-Palestynę. Wyodrębniono Egipt z jego charakterystycznymi zjawiskami artystycznymi. Centralnym elementem pokazu jest galeria rzymskiego portretu cesarskiego, wyjątkowa w zbiorach polskich, wzbogacona o poczet cesarzy rzymskich na monetach. Prezentację sztuki rzymskiej zamyka sekwencja bizantyjska. Sztuka grecka, szeroko rozprzestrzeniona w koloniach zwraca uwagę plastyką rzeźby, waz i monet. W krąg wzajemnych oddziaływań kulturowych Grecji i Rzymu włącza się sztuka etruska. Panoramę kultur starożytnych zamyka, wyodrębniona, sztuka prekolumbijska z Mezoameryki (Ameryka Środkowa) i obszaru Wyżu Andyjskiego.

alt

Fot.1. Talerz z głową kobiecą

Fot. 2. Popiersie Artemidy Braurońskiej

Fot. 3 . Stela grobowa Ka-Re, 1 poł. XVIII dynastii, XVI-XV w. p.n.e.

Źródło: www.mnp.art.pl

Alicja Wilczak

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej: www.napiorkowska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *