Honoré Daumier w Royal Academy of Arts

W Royal Academy of Arts trwa wystawa twórczości Honoré Daumiera. Francuski artysta żyjący w latach 1808-1879 był kronikarzem przełomowego okresu w historii Francji. Daumier był zagorzałym zwolennikiem Republiki. Zasłynął jako karykaturzysta społeczeństwa i polityków ówczesnej Francji.

Specjalizował się w technice litografii, a jego grafiki publikowane były w czasopiśmie „La Silhouette”. Po rewolucji 1830 roku artystę zatrudnił Charles Philipon w tygodniku „La Caricature”. Jego litografie zyskały rozgłos. Na zlecenie swojego pracodawcy wykonał też popiersia znanych polityków, które wystawione były w witrynie gazety „La Caricature”. W jednej ze swoich prac przedstawił króla Francji Ludwika Filipa I jako postać Gargantui, za co skazany został na sześć miesięcy więzienia. Tygodnik zakończył swoją działalność, ale Philipion założył nowy czasopismo „Le Charivari”, w którym zatrudnił Daumiera.

Prace Daumiera były podziwiane przez wielu artystów, takich jak Degas, Delacroix, Picasso i Francis Bacon. Charles Baudelaire powiedział o nim: „Jeden z najważniejszych ludzi, nie tylko z dziedziny karykatury, ale także sztuki nowoczesnej”. Szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim jego twórczość malarska jako przedstawiciela realizmu.

Na ekspozycji w Royal Academy of Arts prezentowanych jest ponad sto prac powstałych w latach 1830-1879. Według organizatorów twórczość Daumiera pokazać ma różne oblicza Paryża XIX wieku. Zobaczymy więc serie karykatur przedstawiających polityków i burżuazję, pełne realizmu obrazy zwyczajnych ludzi, a także portrety artystów i kolekcjonerów.

Daumier (1808-1879): Visions of Paris
Royal Academy of Arts
26 października 2013 – 26 stycznia 2014
www.royalacademy.org.uk

Fot.1 Honoré Daumier „Don Kichot i Sancho Pansa” 1870 rok, olej na płótnie, 100 x 81 cm, The Samuel Courtauld Trust London
Fot.2 Honoré Daumier „Gargantua, La Caricature” 1831 rok, litografia, 21.4 x 30.5 cm
Fot.3 Honoré Daumier „Wagon trzeciej klasy” 1862-64, olej na płótnie, The Metropolitan Museum of Art

Alicja Wilczak

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *