W Muzeum Petit Palais w Paryżu jeszcze tylko do 19 stycznia będzie można oglądać wystawę poświęconą jednemu z największych flamandzkich malarzy epoki baroku – Jacobowi Jordaensowi. Jordaens w odróżnieniu od Rubensa, czy Van Dycka był jak dotąd najmniej popularny we Francji. To pierwsza retrospektywna wystawa tego artysty w tym kraju.

Jordaens urodził się w Antwerpii w 1593 roku i przez całe życie związany był ze swym rodzinnym miastem. W 1607 odbył praktykę w pracowni Adama van Noorta, a w 1615 został przyjęty do cechu św. Łukasza. Początkowo wzorował się na stylu malarstwa Caravaggia. Później od ok. 1625 roku największy wpływ na jego twórczość miał Peter Paul Rubens, z którym współpracował. Po śmierci Rubensa i van Dycka, Jordaens awansował na najważniejszego malarza w Antwerpii. Należał do najbogatszych obywateli miasta. Realizował liczne zamówienia z całej Europy np. dla królowej Szwecji króla Hiszpanii Filipa IV, królowej angielskiej Henrietty Marii oraz króla szwedzkiego Karola Gustawa. Chociaż przeszedł na kalwinizm ok. 1655 roku, nadal tworzył dla kościołów katolickich.
Jordaens był malarzem wszechstronnym. Malował zarówno religijne, mitologiczne, jak i rodzajowe sceny. Czasem łączył te tematy w ramach jednej kompozycji. Sceny religijne i mitologiczne często ukazywał jako wydarzenia współczesne, których bohaterami byli ówcześni mieszkańcy Antwerpii. Postaci przedstawiał realistycznie. Charakterystyczne dla jego malarstwa jest komponowanie powierzchni płaszczyzny dużymi i licznymi figurami oraz stosowanie nasyconych barw. Jego indywidualność wiąże się z łączeniem wpływu malarstwa włoskiego i charakteru rodzimej sztuki. Przykładem tego są obrazy będące pochwałą flamandzkiej radości życia.

„Jordaens 1593 -1678
Duma Antwerpii”
Petit Palais Paryż
wystawa czynna do 19.01.2014
www.petitpalais.paris.fr
Fot.
1. Jacob Jordaens, Portret rodziny, Museo Nacional del Prado, Madryt
2. Jacob Jordaens, Porwanie Europy, 1643 r.
3. Jacob Jordaens, Czterej Apostołowie (1625-1630)
Alicja Wilczak
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
