W Czeskim Centrum w Pradze trwa wystawa prezentująca podobieństwa łączące dwóch wybitnych artystów: Franza Kafkę (1883-1924) i Bruno Schulza (1892-1942).
Wystawa poprzez obrazy, grafiki, filmy i teksty towarzyszące opowiada o tych niezwykłych postaciach i ich twórczości, odkrywając nieoczekiwane podobieństwa łączące obu artystów. Dwóch wybitnych autorów literatury europejskiego modernizmu, dwaj członkowie środkowoeuropejskiej społeczności żydowskiej, dwaj obywatele światów, których już nie ma – czesko-niemiecko-żydowskiej Pragi oraz polsko-żydowsko-ukraińskiej Galicji
Koncepcja wystawy powstała w Sztokholmie, w wyniku współpracy tamtejszego Czeskiego Centrum, Instytutu Polskiego i Muzeum Żydowskiego. Na wystawę składają się m.in. modernistyczne rysunki Schulza i kopia jego jedynego zachowanego obrazu olejnego z roku 1920 „Spotkanie”.
Wystawa będzie prezentowana w dwóch miejscach: najpierw w Czeskim Centrum, a potem w siedzibie Instytutu Polskiego w Pradze:
10 lipca – 22 sierpnia 2012 – Czeskie Centrum / České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1
6 września – 19 października 2012 – Instytut Polski w Pradze, Malé nám. 1, Praha 1
prague.czechcentres.cz
Fot. Bruno Schulz, „Spotkanie. Żydowski młodzieniec i dwie kobiety w zaułku miejskim”, 1920, olej na tekturze, 53 x 70 cm, wł. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Alicja Wilczak
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
