Kilka pomysłów na artystycze prezenty

Święta Bożego Narodzenia co roku są okazją do podarowania bliskim wymarzonych prezentów. Upragnione, wyczekane paczki pod choinką kryją przeróżne skarby. Zwykle odzwierciedlają one aktualną modę, bo przecież większość, zwłaszcza w dobie ciągle zmieniających się technologii, trendów i natłoku informacji, chce iść z duchem czasu. Są jednak rzeczy, których uniwersalna wartość przetrwa zmieniające się tendencje. Dobra muzyka, literatura, sztuka zawsze będą aktualne.

Sztuka odzwierciedla modę danej epoki, ale emocje, styl artysty są unikatowe. Sztuki plastyczne, charakteryzują się tym, w odróżnieniu od literatury lub muzyki, że nie można ich powielić w niezliczonych egzemplarzach. Są niepowtarzalne lub jak np. grafika artystyczna mają limitowaną edycję. Oto kilka wybranych grafik jako przykłady na prezenty oraz krótkie informacje na temat ich autorów:


Prof. Leszek Rózga, Miastko, 2000 rok, www.tylkosztuka.pl

Prof. Leszek Rózga (ur. 1924) jest klasykiem współczesnej grafiki. Od 1967 roku kształcił studentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Wraz ze Stanisławem Fijałkowskim i Romanem Artymowskim powołał w 1971 Wydział Grafiki. W twórczości Leszka Rózgi odnaleźć można przenikanie się motywów, emocji, refleksji. Prace oddają postawę artysty jako bacznego uczestnika życia, obserwatora przemian, lirycznego poety. Prace artysty znajdują się między innymi w kolekcji grafiki Ermitażu, Bibliotheque Nationale w Paryżu oraz w kolekcji Banku Światowego w Waszyngtonie.


Barbara Rosiak, Narodziny Wenus, 1980 rok, www.tylkosztuka.pl

Barbara Rosiak (ur. 1955 w Łodzi) – uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni grafiki warsztatowej prof. L. Rózgi oraz w pracowni malarstwa prof. S. Fijałkowskiego w 1979 roku. Uprawia głównie grafikę artystyczną w technikach metalowych, przede wszystkim akwafortę barwną. Głównym wątkiem jej twórczości są symboliczne i fantastyczne przedstawienia, które nawiązują do motywów mitologicznych lub dawnego malarstwa.


Joanna Wiszniewska-Domańska, W labiryncie muzyki, 2012 rok, www.tylkosztuka.pl

Joanna Wiszniewska-Domańska (ur. 1946 w Łodzi) w 1972 roku otrzymała dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w pracowni profesora Stanisława Fijałkowskiego. Artystka nawiązuje do poetyki oraz metafizyki surrealizmu. Motyw zagadkowej postaci jest jednym z elementów stworzonego przez nią systemu symboli i znaczeń, do którego należą również monumentalne w stosunku do przestawionych figur przedmioty.


Jerzy Dmitruk, Zachwyt słoneczników, 2013 rok, www.tylkosztuka.pl

Jerzy Dmitruk ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1986 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Juliusza Joniaka a także dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki w pracowni prof. A. Pietscha. Jerzy Dmitruk wypracował specyficzny na siebie styl przedstawiania – zgeometryzowane, uproszczone kompozycje, które niosą symboliczne, często dowcipne przesłanie.


Aleksandra Makowska, Marianna z głową w niebie, 2005 rok, www.tylkosztuka.pl

Aleksandra Makowska ukończyła studia na Wydziale Grafiki Warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 1999 roku. Tworzy w technice mezzotinty. Jej bajkowe i symboliczne grafiki nawiązują do tradycji surrealizmu.


Jan Opaliński, Słodka nalewka, 1986 rok, www.tylkosztuka.pl

Jan Opaliński (ur. 1956) – w latach 1975-1980 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową i grafiką projektową. Artysta przedstawia dowcipne, groteskowe sceny rodzajowe wykonane mistrzowską kreską.


Agnieszka Mazek, Stopy wody pod kilem, 2003 rok, www.tylkosztuka.pl

Agnieszka Mazek studiowała na Wydziale Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1996-1997) oraz na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1997-2001). W 2001 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesora Artura Popka. Laureatka Nagrody w konkursie Gazety Wyborczej i Muzeum Narodowego „Mój Pop-Art” oraz Nagrody Rektora ASP w Warszawie w konkursie „Grafika Warszawska” w październiku 2001. Tworzy w technice akwaforty i akwatinty. Jej twórczość odnosi się do osobistych przeżyć, tworząc zaskakujące opowieści o rzeczywistości.


Anna Halarewicz, La Par Tisante, 2010 rok, www.tylkosztuka.pl

Anna Halarewicz – urodzona w 1983 r., absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Grafika (2003-2008). Współpracuje z Magazynami: Twój Styl, Bluszcz, Exklusive, Take Me, Viva Moda, Dilemmas, Modo, L’eclat. Głównym tematem jej prac jest moda.


Krystyna Jaszke, Just say sorry, 2013 rok, www.tylkosztuka.pl

Krystyna Jaszke studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa oraz Wydziale Rzeźby w pracowniach prof. Józefa Hałasa i prof. Leszka Mickosia oraz Grafikę Warsztatową w pracowni litografii prof. Pawła Frąckiewicza oraz mezzotinty prof. Chrisa Nowickiego. Dyplom otrzymała w 2002 roku. Głównym tematem prac artystki jest tajemniczy świat sennych baśni.

Alicja Wilczak

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *