Kolejna odsłona kolekcji Grażyny Kulczyk w Starym Browarze w Poznaniu, tym razem prezentuje wystawę fotografii, której tematem jest złożony problem tożsamości na przełomie XX i XXI wieku.
Fundacja Art Stations Foundation (założona przez Grażynę Kulczyk) organizuje wiele ciekawych wystaw i przedsięwzięć artystycznych. Większość wystaw, które odbywają się w Art Stations w Starym Browarze prezentuje dzieła z prywatnej kolekcji założycielki fundacji a także prace wypożyczone z innych instytucji. Kolekcja Grażyny Kulczyk jest jednym z najważniejszych prywatnych zbiorów sztuki w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
W kolekcji znajdują się dzieła polskich i zagranicznych gwiazd sztuki współczesnej, między innymi Eugeniusza Markowskiego, Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego, Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki, Jerzego Nowosielskiego, Aliny Szapocznikow, Igora Mitoraja, Antoniego Tapiesa, Gabriela Orozco, Olafura Eliassona, Manfreda Mohra, Andy Warhola, Spencera Tunicka, Mariko Mori, Zhang Huana. Grażyna Kulczyk wspiera także młodych twórców. Gromadzona od trzydziestu lat kolekcja liczy kilkaset prac: obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie i wideo. Zorganizowana w 2007 roku pierwsza wystawa kolekcji zyskała ogromny rozgłos. Przyczyniło się do tego zarówno nazwisko kolekcjonerki, zbiór dzieł wybitnych artystów, a także ciekawy pomysł kuratorski Pawła Leszkowicza na zaaranżowanie wystawy.
Zgromadzenie tak dużego zbioru dzieł sztuki zaowocowało, równie odważnym jak odbudowa Browaru Huggera – i stworzeniem Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar, pomysłem zbudowania stałej przestrzeni wystawienniczej dla kolekcji – Muzeum Sztuki Współczesnej Art Stations w Poznaniu. Projektu nie zrealizowano ze względu na brak wsparcia ze strony magistratu i braku dotacji Unii Europejskiej. Tadao Ando – gwiazda w świecie architektury zaprojektował podziemną budowlę muzeum. Gdyby doszło do realizacji projektu, byłoby to pierwsze prywatne muzeum w Polsce.
Alicja Wilczak
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl