W tym roku mija 160. rocznica urodzin Leona Wyczółkowskiego – czołowego malarza Młodej Polski. Z tej okazji Muzeum Regionalne w Stalowej Woli prezentuje wystawę poświęconą twórczości tego artysty.
Wystawa skupia się na najważniejszych wątkach twórczości Leona Wyczółkowskiego, ale motyw przewodni stanowi fascynacja sztuką Japonii. Na wystawie przedstawionych jest kilka wybranych japońskich tematów: krajobrazy tatrzańskie (Wrażenia z Tatr), drzewa (Jumoku), chryzantemy (Kiku no hana), „obrazy kwiatów i ptaków” (Kachō-ga), oraz gra z formatami malarskimi i rekwizytami (Kwiaty w oknie i katagami). Prezentowane są również portrety oraz obszerny przegląd grafik artysty, których był jednym z najważniejszych twórców.
Wyczółkowski zetknął się ze sztuką japońską prawdopodobnie w 1873 roku w Wiedniu na Wystawie Światowej. Kolejne pobyty artysty na Wystawach Światowych w Paryżu w latach 1878, 1889 i 1900 pogłębiły jego zainteresowanie sztuką Dalekiego Wschodu. Równie ważne były kontakty z Wiedniem, z Secesją Wiedeńską, której był członkiem, z tamtejszym środowiskiem kolekcjonerów sztuki japońskiej. Przyjaźń z Feliksem „Mangghą” Jasieńskim i atmosfera środowiska artystycznego młodopolskiego Krakowa sprawiły, iż sztuka japońska stała się dla Wyczółkowskiego naturalnym punktem odniesienia. Leon Wyczółkowski zbudował własną kolekcję dalekowschodniego rzemiosła artystycznego i drzeworytów.
Artysta, niezależnie od techniki obrazu i podejmowanego tematu, posługiwał się japońskimi zasadami kompozycji i budowy przestrzeni. Stworzył serie tatrzańskich dzieł, które posiadają wszystkie najważniejsze cechy estetyki japońskiej i stanowią jeden z najwybitniejszych przykładów polskiego japonizmu.
Alicja Wilczak
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
22 września – 2 grudnia 2012
Fot. Materiały prasowe
Źródło: www.muzeum.stalowawola.pl
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
