W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie oglądać można wystawę malarstwa, grafiki i rysunku Agnieszki Rzońcy. Kontakt z malarstwem tej autorki jest niewątpliwie wkraczaniem zarówno w świat fantazji, jak i realności artystki – jej wspomnień, odkryć, poszukiwań i inspiracji. W bardzo dobrym warsztacie malarskim odkrywamy pokusę do oddania idei ponadczasowego piękna i harmonii. Realność przeplata się tu z fantazją, a fantazja z pragnieniem oddania rzeczy takimi, jakie są w istocie.
Jak przyznaje sama artystka w sztuce interesuje ją umiejętność oddziaływania i fascynowania innych ludzi, wpływania na ich myśli i emocje:
Uważam, że artysta to ktoś, kto potrafi pokazać dużo więcej niż zwykły człowiek – też i kunsztem wykonania dzieła. Gdyby nie umiejętności, każdy przecież mógłby malować, bo każdy ma jakąś historię czy uczucia warte opowiedzenia…
To właśnie umiejętności techniczne są tym, co pozwala artyście na wolność, na ukazywanie świata w sposób nieskrępowany i pożądany, a nawet na igranie z ogólnie przyjętymi zasadami i kanonami. Malarstwo Agnieszki Rzońcy jest właśnie ucieleśnieniem tej wolności, co oddaje szczególnie wymowa obrazu „Ulica Ogarna 61” i wiele innych prac, na których znużone snem zwierzęta – drapieżnik obok ofiary – śpią w błogim zapomnieniu o własnym lęku i agresji. Lęk równoważy tu senna, a wręcz magiczna aura obrazu.
W cyklu „Istnienie rzeczy” artystka podjęła iście filozoficzne zagadnienie, skupiła się na oddziaływaniu przedmiotów na przestrzeń, w której się znajdują. Autorka powraca tu do platońskich rozważań o naturze rzeczy, kładąc nacisk na to, jak przedmioty kształtują miejsce, w którym występują. Interesuje ją także sama przestrzeń jako substancja – co ją tworzy, jakie ma właściwości i czym ona w istocie jest. Cykl ten stał się więc poszukiwaniem odpowiedzi, poszukiwaniem prawdy, nie tylko o naturze rzeczy, lecz także, być może o naturze sztuki.

Agnieszka Rzońca (ur. 1991) jest studentką Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2011-2014 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze (dyplom Plastyka w 2011 r. z wyróżnieniem).
Stypendia:
2011 – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2010 – Prezydenta Miasta Jeleniej Góry
Nagrody i wyróżnienia:
2014 – III miejsce – Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych w Katowicach
2013 – realizacja autorskiego projektu muralu w Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności ASP we Wrocławiu
Wystawy:
2014 – wystawa zbiorowa sztuki włókna „Kontrasty” we współpracy ze Slippery Rock University – Pennsylvania, ASP w Gdańsku
2014 – wystawa zbiorowa VI Ogólnopolskiej Wystawy Rysunku „Rysować tak i tak”, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń
2014 – wystawa zbiorowa „Noc” podczas Europejskiej Nocy Muzeów, ASP w Gdańsku
2014 – udział w wystawie zbiorowej Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych w Katowicach
2011 – wystawa zbiorowa pt. „Portret Kamienicy” w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu
2011 – indywidualna wystawa malarstwa i rysunku w galerii „Na Górze” w Jeleniej Górze

Agnieszka Rzońca
malarstwo/grafika/rysunek
wernisaż 7 maja 2015, godz. 19:00
wystawa: 28 kwietnia – 14 maja 2015
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
ul. Puławska 17, Warszawa
Justyna Popiołek
* cytaty pochodzą z wywiadu pt. O tym się mówi. źródło: http://nesoartpl.blogspot.com/2014/07/cierpliwosc-wytrwaosc-skupienie.html
Fot:
1. Agnieszka Rzońca, Ulica Ogarna 61, 2015 rok, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
2. Agnieszka Rzońca, Z cyklu Istnienie rzeczy, 2013 rok,Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
3. Agnieszka Rzońca, Gdy rozum śpi…, 2015 rok, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
