Maj obfituje w wydarzenia kulturalne. Wśród nich znalazły się również propozycje przygotowane przez Galerię Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Oto krótkie zestawienie wystaw, w których możemy wziąć udział w Galeriach w Warszawie i Poznaniu.
Andrzej Strumiłło, malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta, urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. W latach 1945-1947 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego w Łodzi i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończył w 1950 roku. Należał do Grupy Samokształceniowej kierowanej przez Andrzeja Wróblewskiego (razem z Andrzejem Wajdą, Janem Tarasinem, Walerianem Borowczykiem i innymi).

Uprawia wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Twórczość Strumiłły jest niezwykle bogata i kształtowała się pod wpływem niezliczonych podróży artysty po całym świecie. Stworzył cykle rysunkowe i fotograficzne zainspirowane tymi wyprawami, m.in. Chiny, 1954 i 1961, Włochy, 1957, Daleki Wschód, ZSRR, 1958, Indie, 1959, 1970 i 1972, Mongolia, 1967, Wietnam, 1969, 1970 i 1978, Nepal, 1974 i 1980, Japonia i Tajlandia, 1978.
Jest laureatem licznych odznaczeń, nagród i wyróżnień. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodę ministra spraw zagranicznych. W 2005 roku został odznaczony przez ministra kultury i sztuki Złotym Medalem „Gloria Artis”.
Dorobek Andrzeja Strumiłły obejmuje ponad 120 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz blisko 150 wydawnictw. Swoje prace pokazywał m.in. na Biennale w Săo Paulo (1969) i Biennale Wenecji (1972).
Andrzej Strumiłło. Obrazy
Od 16 maja do 31 maja 2015 roku
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa, ul. Świętokrzyska 32
Katarzyna Kowalska urodziła się w 1981 roku w Rzeszowie. W 2005 roku ukończyła prawo na Uniwersytecie Rzeszowskim, a w 2009 roku malarstwo na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom uzyskała pod kierunkiem prof. Walentego Wróblewskiego.
Katarzyna Kowalska uprawia malarstwo warstwowe. Łączy w swojej twórczości różnorodne techniki malarskie. Zajmuje się również rysunkiem, ilustracją i fotografią. Ważną inspiracją jest dla niej architektura, przestrzeń miejska, design, street art i grafika komputerowa.

„W samym procesie twórczym na początku istotne dla mnie jest czas i miejsce w którym jestem. Nigdy nie wiem co tak naprawdę powstanie. Wszystko rozgrywa się na bieżąco i stanowi syntezę obserwacji i doświadczeń, jakie noszę w sobie. Fascynuje mnie abstrakcja geometryczna, ale i próby trafnego łączenia elementów zgeometryzowanej formy z ekspresjonizmem abstrakcyjnym. Proces ten zazwyczaj staram się głęboko przemyśleć – czasem tylko odbywa się to spontanicznie. Malarstwo jest językiem, w którego strukturze powstają nowe kompozycje wyrażone za pomocą różnych narzędzi i środków. Dzięki nim buduję przestrzeń inspirowaną architekturą. To właśnie architektura najnowsza jest dla mnie często źródłem inspiracji w początkowym etapie poszukiwań. Ostatecznie może okazać się jednak, że powstało coś zupełnie innego; proces twórczy może skierować się ku płaszczyznowym eksperymentom z kolorem i kompozycją, a malarstwo architektoniczne zostanie zdominowane przez malarstwo warstwowe”.
Katarzyna Kowalska. Malarstwo
Od 15 maja do 29 maja 2015 roku
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa, ul. Puławska 17

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Poznaniu została zaprezentowana ekspozycja rysunków i grafik klasyków sztuki współczesnej. Erotyka w sztuce jest tematem uniwersalnym. Dla pokolenia artystów tworzących po II wojnie światowej motyw życia i śmierci nieustannie się ze sobą przeplatał. W sztuce wybranych autorów temat miłości powraca w odniesieniach do pierwotnej natury człowieka, wątków ze starożytnych mitologii i współczesnych czasów. Każdy z autorów używał odmiennego języka symboli i malarskiej ekspresji. Zostały zaprezentowane prace takich artystów jak Leszek Rózga, Antoni Uniechowski, Andrzej Czeczot, Józef Szajna, Eugeniusz Markowski, Janusz Przybylski, Jan Lebenstein.
Erotyki mistrzów
Od 16 do 30 maja 2015 roku
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Poznań, Stary rynek 95/96
Fot.
1. Katarzyna Kowalska „Po burzy”
2. Andrzej Strumiłło „bez tytułu”
3. Katarzyna Kowalska „Abstrakcja 9.”
4. Antoni Uniechowski „Erotyk”
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
