Każdego roku uczelnie artystyczne w Polsce kończą dziesiątki absolwentów. Spotkanie z ich twórczością przynosi odpowiedź na pytanie – co nowego w malarstwie? Oto wybrani młodzi malarze, których prezentuje Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
Mateusz Maliborski studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Jest laureatem licznych konkursów: otrzymał m.in. Wyróżnienie Honorowe Fundacji im. Franciszki Eibisch, a jego prace znalazły się wśród najlepszych Dyplomów ASP w Krakowie w roku 2015. Styl Maliborskiego jest czysty, graficzny, zachwyca umiejętnym przedstawieniem przestrzeni. Malarza interesuje relacja pomiędzy wnętrzem galerii sztuki a znajdującym się w niej widzem. Jego cykl Muzeum buduje przestrzeń, zachwyca techniką, a jednocześnie uświadamia, że odbiorca w obrazie to właśnie my.

Marta Rynkiewicz zainteresowana jest zależnościami między przestrzenią a obecnością i nieobecnością. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a w latach 2007-2008 kształciła się także w Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie. Dyplom Akademii zdobyła w 2009 roku, ale czekała jeszcze ze swoim debiutem, rozwijając swoją malarską wizję w ciszy pracowni. W swoich obrazach ukazuje fantastyczne lub realne wnętrza w żywej kolorystyce. Z jej wielkoformatowych płócien bije niesamowity nastrój harmonii, ale i pewnego napięcia. Obrazy cechuje świetny warsztat nabyty w pracowniach malarstwa i grafiki projektowej.

Kolejną młodą malarką jest Marta Kunikowska-Mikulska. Ukończyła Grafikę i Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 2005 roku. Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest postać ludzka, szczególnie kobieca, ujęta realistycznie. Jej sztuka ma charakterystyczne polskie zabarwienie – gloryfikuje polską ludowość, naturę i piękno z nich płynące.

Anna Róża Kołacka, to następna młoda artystka, której twórczość wpisuje się tendencje figuratywne w najnowszym malarstwie polskim. Studentka malarstwa i działań przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, współtwórczyni grupy 2+1, jest również laureatką wielu nagród oraz stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymała m.in. Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch. Jej prace prezentowane były w Polsce i zagranicą, m.in. w Estonii czy w Shanghaju.

Anna Szejdewik zwana Coxie jest malarką i ilustratorką. Artystka wykracza poza granice zwykłego pola obrazowego, tworząc w przestrzeni miejskiej murale. Interesują ją najróżniejsze tematy: od feminizmu po ochronę praw zwierząt, czy równie ważne kwestie ludzkich uczuć i przemian życiowych. W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej znaleźć można kilka prac jej autorstwa namalowanych ekologicznymi farbami na podobraziu kartonowym/płóciennym. Jej estetyka balansuje na granicy komiksu i sztuki dziecka.
Twórczość młodych artystów jest świadectwem czasów, mówi o tym co jest dla nich inspirujące. Różnorodność doświadczeń i bogactwo możliwości dostarcza wiele interesujących rozwiązań. Jest to poszukiwanie własnego malarskiego języka w oparciu o odwołania do sztuki innych autorów oraz współczesne kody wizualne.
Magdalena Stachlewska, Justyna Napiórkowska
Fot. Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
1. Mateusz Maliborski, Muzeum XVI
2. Marta Rynkiewicz, Ucieczka
3. Marta Kunikowska-Mikulska, MATKA nieboska
4. Anna Róża Kołacka, Szafa – Oldze Tokarczuk
5. Anna Szejdewik, Fish
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
