WARSZAWA
Noc młodych artystów w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przy Rynku Starego Miasta 19/21/21a podczas Europejskiej Nocy Muzeów zaprezentuje prace młodych artystów, między innymi zdobywczyni Grand Prix konkursu Fundacji im. Franciszki Eibisch – Ewy Prończuk Kuziak, a także Anny Wypych, Barbary Hubert, Joanny Woydy, Marka Okrassy, Łukasza Fruczka, Piotra Butkiewicza, Martty Węg, Bogny Palmowskiej. W ten sposób Galeria zaprezentuje obiecujących, uzdolnionych artystów młodego pokolenia.
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Rynek Starego Miasta 19/21/21a, Warszawa
Godziny rozpoczęcia: 18:00
Godziny zakończenia: 24:00
www.napiorkowska.pl
galeria@napiorkowska.pl

Warszawa Dwurnika: prace z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przy Świętokrzyskiej 32 podczas Europejskiej Nocy Muzeów zaprezentuje twórczość Edwarda Dwurnika, jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów współczesnych. Na wystawie zaprezentowane zostaną przede wszystkim obrazy z cyklu Warszawa. Pokazane będą kolekcjonerskie rysunku z lat 1968-69 jak i obrazy najnowsze, w tym słynny Stadion.
Polską rzeczywistość Dwurnik przenosi na płótna już niemal od pół wieku. Jego twórczość ma w pewnym sensie wartość narodowego pamiętnika. Artysta maluje miejskie pejzaże od początku swojej drogi twórczej. Jeszcze jako student jeździł z miasta do miasta i rysował gęste od budynków i ludzi place, ulice. W tych miejscach odnotowuje to co dziwi, to co przeraża, to co śmieszy. Rezygnuje z kronikarskiej dosłowności na rzecz osobistego komentarza.
Edward Dwurnik studiował w latach 1963-1970 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej. Przez 3 lata studiował rzeźbę. W 1992 roku został laureatem prestiżowej nagrody Fundacji Coutts & Co w Zurychu. Został nagrodzony m.in.: Nagrodą Kulturalną „Solidarności” (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992) oraz prestiżową nagrodą Fundacji Coutts & Co w Zurychu (1992). Prace w zbiorach: Albertina, Wiedeń; S.M.A.K. Stedelijk Museum voor Actuele Kunst, Gent, Belgia; Alvar Aalto Museum, Jyväskyla, Finlandia; Van Abbemuseum, Eindhoven, Holandia; Gemäldegalerie Neue Meister Albertinum, Drezno; Museum Junge Kunst, Frankfurt/Oder; Kunsthalle zu Kiel der Christian-Albrechts-Universitat, Kilonia; Museum Ludwig, Kolonia; Württembergischer Kunstverein, Stuttgart; Museum Villa Haiss, Zell a.H., Niemcy; Slovak National Gallery, Bratysława, Słowacja; Schaulager, Bazylea, Szwajcaria; Cleveland County Museum; Hirshhorn Museum and Sculpture Garden, Waszyngton, USA. Edward Dwurnik to jedyny polski artysta, któremu udało się odnieść międzynarodowy sukces przed transformacją (m.in. udział w „documenta 7” w Kassel w 1982 roku). Cieszy się uznaniem zarówno krytyki artystycznej jak i kolekcjonerów sztuki.
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
ul. Świętokrzyska 32, 00-116 Warszawa
Godziny rozpoczęcia: 18:00
Godziny zakończenia: 24:00
www.napiorkowska.pl
galeria@anpiorkowska.pl
POZNAŃ

Giuseppe del Debbio – rysunek
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Poznaniu podczas Nocy Muzeów 2013 zaprezentuje prace Giuseppe del Debbio. Giuseppe del Debbio (ur. 1937) – Profesor Akademii Sztuk Pięknych we Florencji (Accademia delle Belle Arti – Firenze). Artysta zafascynowany jest sztuką Etrusków. Tworzy rzeźby z marmuru, brązu, gesso. Inspiracje sztuką starożytnej kultury łączy z nowoczesnością. Przedstawia głównie kobiece akty uchwycone w tanecznym ruchu. Artysta w swoich pracach łączy świat fantazji i baśni z subtelną erotyką. Swoje prace wystawiał między innymi na głośnej wystawie Florencka Plejada zorganizowanej w 2003 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie.
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Stary Rynek 95/96 Poznań
Godziny rozpoczęcia: 18:00
Godziny zakończenia: 24:00
www.napiorkowska.pl
poznan@napiorkowska.pl
Fot. www.napiorkowska.pl
1. Edward Dwurnik, Stadion Dziesięciolecia
2. Ewa Prończuk-Kuziak
3. Giuseppe del Debbio, rysunek
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
