Noc Muzeów w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Noc Muzeów w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Butenko | Dwurnik | Stanny
Warszawa – Poznań
www.napiorkowska.pl

17 maja 2014 godz. 19-24.00

_________________________________________________________________________________________________________

Bohdan Butenko w Poznaniu

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Stary Rynek 95/96 Poznań
www.napiorkowska.pl

17 maja 2014
godz. 19:00 – 24:00

wystawa potrwa do 8 czerwca 2014

Bohdan Butenko (ur. 1931) zrewolucjonizował projektowanie książek w Polsce i stworzył niepowtarzalny styl w swoich ilustracjach. Jedna z najbardziej znanych serii przygód harcerza Kwapiszona miała swoją odsłonę w Poznaniu – w 2009 i 2011 roku ukazał się fotokomiks „O Kwapiszonie, niezwykłym Poznaniu, tajemnicy listu i …” dzięki Wydawnictwu Miejskiemu Posnania.

Podczas Nocy Muzeów w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej wśród uczestników zostaną rozlosowane książki z autografem Bohdana Butenko.

W swoich pracach stworzył nowy idiom – posługując się skrótem i syntezą, utwierdził znaczenie ilustracji jako dziedziny sztuki. Sztuki kształtującej pokolenia. Postaci powołane do życia przez Bohdana Butenko cieszą już trzecie pokolenie czytelników.

Artysta ukończył Akademię Sztuk Plastycznych w Warszawie. Tuż po dyplomie w 1955 roku został redaktorem artystycznym w wydawnictwie Nasza Księgarnia. W roku 1956 ukazały się jego pierwsze książki: „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima oraz „35 maja” Ericha Kästnera.

Bohdan Butenko wraz z artystami takimi jak Jan Młodożeniec, Daniel Mróz, Janusz Stanny, Jan Marcin Szancer, Franciszka Themerson, Józef Wilkoń współtworzył zjawisko nazywane Polską Szkołą Ilustracji. W latach 50., 60. i 70. XX wieku stanowiła ona ewenement na skalę światową.

Butenko jest autorem ponad 200 książek, m.in. ikonicznych ilustracji do książek Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Joanny Papuzińskiej, Adama Bahdaja, Wandy Chotomskiej, Wiktora Woroszylskiego, Edmunda Niziurskiego, Kornela Makuszyńskiego, Ericha Kästnera, Edwarda Leara i innych. Opracowywał graficznie prozę Bohumila Hrabala, Hanny Krall, poezje Adama Asnyka, Tadeusza Kubiaka. Butenko zajmuje się również plakatem, scenografią teatralną i telewizyjną, tworzy projekty do filmów animowanych, a także książki autorskie.

Jest laureatem licznych nagród, m.in.:

– IBA (Lipsk) – nagroda za książki Dong, co ma świecący nos E. Leara ( 1965), Krople na start L. Górskiego (1971) oraz Pali się! J. Brzechwy (1977); – Premio Europeo (Padwa) za książkę Całe życie Marianny, czyli historia Francji J. Duché (w roku 1976) – IMGE (Istambuł) za książkę Wyczyny niezrównanego hodży Nasreddina I. Shaha (2003).

Wznowienie książki Pan Maluśkiewicz i wieloryb J. Tuwima zostało wpisane na listę Białych Kruków – White Ravens 2010 Internationale Jugendbibliothek (Monachium).

Warszawa Edwarda Dwurnika – miasto ludzi
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Rynek Starego Miasta 19/21/21a
www.napiorkowska.pl

17 maja 2014, godz. 19:00 – 24:00
wystawa trwać będzie do 30 maja 2014

Wystawa obejmuje kilkanaście prac malarskich i rysunków Edwarda Dwurnika. Prezentowane obrazy z motywem Warszawy należą między innymi do słynnego XI cyklu. Dwurnik archiwizuje w nich historyczne momenty, odnosi się do żywiołowych miejskich przemian, niekiedy nawet władając urbanistyczną tkanką miasta. Wypełnia ją ludzką obecnością, tworząc gęste siatki międzyludzkich relacji. W obrazach jest wspomnienie Warszawy Powstańców`44. Prace z początku kariery Dwurnika to Warszawa czasów Gomułki, a współczesne to Warszawa z nadzieją na stanie się nowoczesną metropolią. To miasto nadziei. Miasto złudzeń. Miasto przemian.

EDWARD DWURNIK (ur. 1943) Malarz, rysownik i grafik. Studiował w latach 1963-1970 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez 3 lata studiował rzeźbę. W 1992 roku został laureatem prestiżowej nagrody Fundacji Coutts & Co w Zurychu. Za Obrazy z 1981 roku został nagrodzony Nagrodą Kulturalną „Solidarności” (1983). Brał udział w „documenta 7” w Kassel w 1982 roku. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej.

Janusz Stanny w Warszawie
in memoriam

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Świętokrzyska 32 Warszawa
www.napiorkowska.pl

17 maja 2014
godz. 19:00 – 24:00
wernisaż o 20.30

wystawa potrwa do 2 czerwca 2014

Profesor Janusz Stanny (1932-2014) od 1975 roku przez ćwierć wieku kierował Pracownią Książki i Ilustracji na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Każdego roku był promotorem kilku dyplomantów. W świecie tworzy zatem około 250 jego wychowanków, co było dla niego oczywistą satysfakcją wynikającą z faktu, iż tylu młodych ludzi obdarzyło go zaufaniem.

Jego twórczość w zakresie grafiki użytkowej sięga roku, w którym otrzymał dyplom w Pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego a więc roku 1957. Od tamtego czasu wykonał ogromną ilość okładek, opracował ok. 200 książek, 50 plakatów, kilka opracowań plastycznych filmów animowanych, scenografii. Napisał i zilustrował trzy autorskie książki dla dzieci „Baśń o Królu Dardanelu”, „Koń i Kot”, „O malarzu rudym jak cegła”. Ilustrował wszystkie ważne dzieła literatury światowej i polskiej. Oto niektóre z nich: Biblia, Don Kichot, La Fontaine (Baśnie), Jan Kochanowski (Fraszki) Henryk Sienkiewicz (Dzieła wszystkie), Lewis Carrol, Pietro Aretino, Goethe, Dante Mickiewicz (Pan Tadeusz, Ballady i Romanse).

Ilustrując zawsze był wierny tekstowi i służebny wobec literatury, którą opracowywał a do literackiego przekazu odnosił się z szacunkiem i nigdy nie zamierzał być mądrzejszy niż autorzy tych dzieł, złożyło się szczęśliwie, że były to nazwiska naprawdę wielkie. Wielokrotnie brał udział w charytatywnych aukcjach prac plastycznych na rzecz Fundacji Lekarze – Dzieciom, Rady Polek, Fundacji Przymierze –Rodzin, Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji „Serce” – Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej. Za wybitne osiągnięcia na polu artystycznym został odznaczony wieloma nagrodami i wyróżnieniami, m.in.:

1966 – II nagroda w konkursie w Buenos Aires za ilustracje do „Don Kichota” M.Cervantesa, 1968 – „Premio Grafico” na MTK w Bolonii za ilustracje do „Zaczarowanego Krawca” H. Januszewskiej, 1971 – Złoty Medal IBA w Lipsku za projekty ilustracji do „Przygód Sindbada Żeglarza” B. Leśmiana, 1972 – Srebrny Medal na targach w Moskwie za „Baśń o królu Dardanelu”, 1975 – Medal BIB w Bratysławie za „Lwy” H. Januszewskiej, 1976 – „Premio Europeo” w Padwie za „Lwy” H. Januszewskiej, 1977 – Medal BIB w Bratysławie za „Baśnie” H. Ch. Andersena, 1996 – Grand Prix w konkursie karykatury o tematyce warszawskiej, 1998 – Wpis na Międzynarodową Listę Honorową IBBY za ilustracje do książki „Pchła Szachrajka”

Nagrody w konkursie PTWK „Najpiękniejsze Książki Roku” za ilustracje do książek: 1965 – „Przygody Sindbada Żeglarza” B. Leśmiana, 1968 – „Awantura o kapcie” J. Wilkowskiego, 1971 – „Deszczowa muzyka” J.Kulmowej, 1975 – „Ania i Ewa i Marian i Rusak i inni…” M. Michałowskiej, 1980 – „Gdybym miał konia” A. Onichimowskiej, 1990 – „Lis Przechera” J. W. Goethego, 1996 – „Rozmawiała gęś z prosięciem” J. Brzechwy, Nagrody za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za całokształt twórczości: 1987 – Nagroda PTWK, 1999 – Nagroda Ministra Kultury, 2002 – Wyróżnienie tytułem Najlepszego Nauczyciela Akademickiego w I edycji Nagrody Edukacyjnej Prezydenta m.st. Warszawy 2003 – Medal Polskiej Sekcji IBBY 2006 – Medal Gloria Artis

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *