Rok 2015 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kantora. W ramach jego obchodów organizowanych jest szereg wydarzeń w Polsce i na świecie popularyzujących sztukę jednego z najważniejszych polskich artystów. 17 kwietnia odbędzie się w Cricotece oficjalna uroczysta inauguracja obchodów 100. rocznicy urodzin artysty. Z tej okazji można oglądać ciekawe wystawy w Cricotece.

30 stycznia 2015 – 12 lipca 2015
„Tadeusz Kantor. Małe kolekcje. Rysunki dla A.” to ekspozycja stworzona według projektu artysty. W Galerii – Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5 prezentowane są skompletowane przez autora 289 prace, posegregowane w czterdzieści grup odpowiadających kolejnym etapom jego twórczości. Tadeusz Kantor przekazał kolekcję Annie Halczak, która była jednym z najważniejszych znawców sztuki Tadeusza Kantora, i któremu poświęciła całe swoje zawodowe życie. Od pierwszej litery imienia właścicielki, Kantor zatytułował ją „Kolekcja A”.
Wybór prac prezentowanych na wystawie Małe Kolekcje opiera się na małych zbiorach rysunków, ułożonych przez artystę w serie takie jak: Origines, Ci Poważni Panowie, Ludzie powiększeni o przedmiot (Kobieta i dywan), Ludzie wyjedzeni przez piasek, czy Katedry barcelońskie.
6 kwietnia 2015 – 10 stycznia 2016
Ekspozycja poświęcona jest dzieciństwu – jednemu z ważniejszych motywów pojawiających się w twórczości artysty. Główną oś stanowią obiekty teatralne, które są uzupełnione innymi elementami – mają ukazywać główne idee jego teatru. Zobaczymy przedmioty ze spektakli „Niech sczezną artyści”, „Wielopole, Wielopole”, „W małym dworku” „Umarła klasa”. Ogromna spuścizna jaką pozostawił po sobie artysta, została wzmocniona krótkimi formami filmowymi ukazującymi inne dziedziny jego twórczości. Wybrane rekwizyty ze spektakli i cricotage’y, symbolicznie przywołujące postacie, sceny, zdarzenia, te prawdziwe i te fikcyjne, wraz z fotografiami z czasów dzieciństwa artysty, pokazują wzajemne relacje i momenty styczne. Sztuka artysty przepełniona jest symbolami i wspomnieniami, prowadzi ona nieustanną grę z pamięcią autora, a także z samym widzem zmuszając go do obycia fascynującej podróży w przeszłość.

17 kwietnia – 15 czerwca 2015
Cricoteka zaprezentuje też wystawę Tadeusza Kantora i Marii Stangret – żony artysty, malarki, od 1956 roku członkini zespołu Teatru Cricot 2 i czołowej aktorki tego Teatru. Będą to ambalaże Kantora z lat 60. oraz prace Marii Stangret z tego okresu – wszystkie ze zbiorów kilku polskich muzeów, prywatnych kolekcji i Cricoteki. Ponad dwadzieścia obrazów zostanie pokazanych w scenerii zrekonstruowanych obiektów scenicznych przedstawień Tadeusza Kantora takich jak „Szewcy” Witkacego (Paryż, 1972) oraz w przestrzeni scenicznej wykorzystanej w filmie Säcke, Schrank und Schirm (1969) rejestrującym trzecią wersję spektaklu w „Małym dworku”.
fot. materiały organizatora Cricoteka
1. Tadeusz Kantor, Okno/La fenêtre, z cyklu Umarła klasa, 1983, własność prywatna
2. Tadeusz Kantor, Bez tytułu, z serii: Ci Poważni Panowie 1983, pastel, flamaster, akryl, papier naklejony na karton, 30×21, sygn.l.d.: T. Kantor
3. Maria Stangret-Kantor, Dorota Krakowska, z archiwum Fundacji im. Tadeusza Kantora
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
