OFF – CONTEMPORARY ART FAIR BRUSSELS 2014

W stolicy Belgii w dniach 25 – 28 kwietnia 2014 w przestrzeniach Tour & Taxis – architektonicznej perełki mieszczącej znakomite wystawy i znamienite wydarzenia kulturalne odbędą się targi sztuki współczesnej OFF – CONTEMPORARY ART FAIR BRUSSELS 2014. To już trzecia edycja Targów.

Po sukcesie 1. edycji OFF w La Bourse (dawniej Brukselska Giełda) w 2012 roku i ich entuzjastycznym przyjęciu przez osoby z kręgu sztuki współczesnej, Targi OFF wciąż pozostają wierne założeniu pozostawienia widzowi miejsca dla uczuć, percepcji, wrażliwości – innymi słowy, zanurzeniu się w inspirujący i różnorodny świat sztuki współczesnej.

Jest to jedno z największych wydarzeń artystycznych w Belgii. Ponad 50 wyselekcjonowanych galerii sztuki współczesnej z Europy i Azji, głównie z Belgii, Francji, Włoch i Hong Kongu zaprezentuje blisko 1000 dzieł sztuki, w tym: malarstwo, grafikę, rzeźbę, fotografię, instalacje. Targi odwiedzane są przez kilkanaście tysięcy osób- kolekcjonerów, konsultantów, kuratorów, krytyków sztuki, artystów i szeroką publiczność.

Wśród wystawców z Europy Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, jako jedyna Galeria z Polski, obecna będzie na OFF Brussels Contemporary Art Fair 2014. Targi to także przegląd indywidualności artystów, jak i kondycji sztuki współczesnej na świecie. Podczas targów OFF – Contemporary Art Fair Brussels 2014 Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej zaprezentuje wybranych artystów polskich: Magdalenę Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Romana Opałkę, Józefa Szajnę, Leszka Rózgę i Marka Okrassę. Każdy z prezentowanych przez Galerię artystów ma bardzo odmienną, indywidualną wizję patrzenia na piękno, obserwacji świata.

Józef Szajna zasłynął jako malarz i człowiek teatru. Na jego artystycznej biografii duże piętno pozostawiły osobiste doświadczenia – tragedia związana z przebywaniem w Auschwitz. Józef Szajna reprezentował Polskę między innymi na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji (1970 i 1990) oraz Biennale w Sao Paulo (1979 i 1989), gdzie w 1979 roku został wymieniony wśród pięciu pierwszych artystów.

Natomiast Magdalenę Abakanowicz fascynują struktury organiczne, ich symbolika. Artystka specjalizuje się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych w oparciu o tkaninę, z wykorzystaniem także innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz – zwanych od jej nazwiska abakanami. Przedstawia androgyniczne, pozbawione indywidualnych cech figury ludzkie, najczęściej zwielokrotnione. Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej zaprezentuje rysunki artystki pochodzące z cyklu „Twarze”. Prace są przedstawieniem nierozpoznanej, anonimowej antropomorficznej głowy. Akwaforta wykonana jest za pomocą szybkich, jakby chaotycznych ruchów stalowej igły. Zaznacza się tu jakiś bunt, ujawnia druga strona spraw, obca sentymentalnej stylizacji, kostiumowi i dramaturgii.

Warto zwrócić uwagę także na malarstwo artysty młodego pokolenia – Marka Okrassy. Przedstawia życie wypełnione przyjemnościami, zabawą, luksusem. Daje to artyście pretekst do zastanowienia nad dążeniami współczesnego człowieka, ale również niesamowitą sposobność do zachwytu nad pięknem luksusu, wyrażonego w postaci zdobyczy techniki, architektury, designu czy mody. W obrazach Okrassy zachwyca perfekcja kompozycji i z pozoru nie ustawionego kadru, dbałość o detal, harmonia kolorystyki.

Justyna Kiraga
Zdjęcia: Justyna Napiórkowska

www.off-artfair.be
www.napiorkowska.pl

OFF – CONTEMPORARY ART FAIR BRUSSELS 2014
25-28 kwietnia 2014
Bruksela
TOUR & TAXIS

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *