Kunsthaus Zürich z okazji stulecia istnienia instytucji, przypomina pierwszą retrospektywną wystawę twórczości Pabla Picassa, która miała miejsce w owym muzeum w 1932 roku.
Wystawa w Zűrichu była pierwszym pokazem prac Pabla Picassa w instytucji muzeum. Ekspozycję otwarto 11 września 1932 roku. Wcześniej artysta prezentował swe dzieła jedynie w galeriach. Zanim zdecydował się przyjąć zaproszenie Kunsthaus w Zűrichu, rozważał jeszcze inne miejsca: muzea amerykańskie, niemieckie i szwajcarską Bazyleę.
Wystawa była przełomowym momentem w historii sztuki współczesnej, ponieważ artysta po raz pierwszy w historii sam dobrał dzieła do ekspozycji, a także zaaranżował je według własnej koncepcji. Zaprezentowanych zostało prawie dwieście prac Picassa z „kolorowych” okresów, a także z okresu kubizmu, neoklasycyzmu i surrealizmu.
Wystawa odniosła również duży sukces biznesowy. Muzem odwiedziło 34 000 osób w ciągu dziewięciu tygodni a wpływy ze sprzedaży biletów były, jak na owe czasy imponujące.
Odtworzenie retrospektywnej wystawy Picassa w Kunsthaus Zürich było kosztownym i skomplikowanym logistycznie przedsięwzięciem. Muzeum zgromadziło ponad 70 prac z nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Metropolitan Museum w Londynie, Tate Modern, Museo Thyssen-Bornemisza w Madrycie oraz od prywatnych kolekcjonerów.
Wystawa potrwa do 30 stycznia 2011
Fot. Pablo Picasso, The Yellow Belt: Marie-Thérèse, 1932 , 131×97 cm, olej na płótnie
Źródło: www.kunsthaus.ch
Alicja Wilczak
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
