Wystawa Pauliny Ołowskiej w Zachęcie to pierwsza tak duża ekspozycja prac artystki w Polsce, odnosząca się do różnych wątków jej twórczości. Specjalnie na wystawę została przygotowana nowa instalacja – sklep z kolekcją mody firmy Clemens en August.
Artystka nawiązuje do przeszłości. Interesują ją artystyczne utopie europejskiej awangardy XX wieku. Łączy estetykę sztuki wysokiej, użytkowej i popularnej. Paulina Ołowska wykorzystuje w pracach różnorodne media, takie jak malarstwo, kolaż, instalacja, performance, moda i muzyka.
Tytuł wystawy pochodzi od nazwy perfumerii na rogu ulic Kruczej i Żurawiej w Warszawie, istniejącej od lat 60. Reklamował ją stylowy neon z napisem i rysunkiem przedstawiającym flakon perfum. W latach 80. neon został zdjęty, a w latach 90. zamiast niego pojawiła się „billboardowa dziewczyna” – wizerunek typowy dla reklam z tamtego czasu. Dziś witryny zlikwidowanego jakiś czas temu sklepu są zaklejone warstwami plakatów.

Zgromadzone na wystawie obiekty to prace powstałe od 2004 roku, które zainspirowane są Warszawą. Ołowska przedstawia refleksję nad procesami przemian miasta w dzisiejszej epoce konsumpcji. Głównym motywem jej prac jest kobieta, która jest obiektem konsumpcji lub celem reklamy.
Charakterystyczne dla prac Pauliny Ołowskiej jest tworzenie projektów we współpracy z innymi artystami (Lucy McKenzie, Bonnie Camplin, Frances Stark) lub specjalistami z różnych dziedzin. Przygotowana na wystawę instalacja – sklep, prezentuje modę firmy Clemens en August z Monachium. Firma specjalizuje się w prezentowaniu i sprzedaży mody w niekonwencjonalny sposób – w przeszłości sprzedawała ubiory holenderskim farmerom w systemie obwoźnym. Dzisiaj ubrania prezentowane są w przestrzeniach galerii i na targach sztuki. Artystka postanowiła pokazać swoje prace w dialogu ze współczesną modą. W ten sposób chce zwrócić uwagę na charakterystyczne dla aktualnej rzeczywistości przenikanie się świata sztuki i komercji.

Paulina Ołowska urodziła się w 1976 roku w Gdańsku. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych: 50. Biennale w Wenecji, 2003; 9. Biennale w Istambule, 2005; 1. Biennale w Moskwie, 2005; 5. Berlińskim Biennale Sztuki Współczesnej, 2008; „Ecstatic Alphabets”, MoMA, Nowy Jork, 2012; „Ostalgia”, New Museum, Nowy Jork, 2012; Carnegie International, Pittsburgh, 2013. Wybrane wystawy indywidualne: „Head-Wig (Portrait of an Exhibition)”, Camden Arts Centre, Londyn, 2009; „Applied Fantastic”, Metro Pictures, Nowy Jork, 2010; „Accidental Collages”, Tramway, Glasgow, 2010; „Zemsta Wróżki”, Fundacja Galerii Foksal, Warszawa, 2011; „Mother200”, Simon Lee Gallery, Londyn, 2012; Kunsthalle Basel, Bazylea, 2013. Artystka jest reprezentowana przez Buchholz Galerie, Fundację Galerii Foksal, Simon Lee Gallery i Metro Pictures.
Współorganizatorem wystawy jest Stedelijk Museum w Amsterdamie, gdzie część eksponatów była prezentowana na wystawie „Au Bonheur des Dames” (wrzesień 2013–styczeń 2014).
Paulina Ołowska „Czar Warszawy”
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
01.03 – 27.04
www.zacheta.art.pl
Fot. 1 Paulina Ołowska. Czar Warszawy, plakat
Fot. 2 Paulina Ołowska. Czar Warszawy, widok ekspozycji, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2014, fot. Marek Krzyżanek
Fot. 3 Paulina Ołowska. Czar Warszawy, widok ekspozycji, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2014, fot. Marek Krzyżanek
Alicja Wilczak
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
