Peter Paul Rubens w Zakopanem

Od 6 lipca w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki publiczność może podziwiać prace Petera Paula Rubensa na wystawie „Siła i Patos. Barokowy świat mistrza Rubensa”. W skład wystawy wchodzi 81 grafik z warsztatu Rubensa. Prace zostały specjalnie sprowadzone z rodzinnej miejscowości artysty Siegen, znajdującej się w Nadrenii Północnej-Westfalii. Prace pochodzą z kolekcji regionalnego Siegerland Muzeum, które jest właścicielem ok. 1100 dzieł Rubensa.

Wystawa trwająca w Zakopanem jest jedną z obszerniejszych wystaw, którą możemy podziwiać obecnie w tej części Europy i jedną z ciekawszych propozycji kulturalnych tego lata w Polsce. Pokaz prac Rubensa jest rezultatem 25-letniej trwającej współpracy Zakopanego i Siegen.

Wystawa składa się z prac wykonanych samodzielnie przez Rubensa, ale również i przez pracujących dla niego grafików. Między innymi zaliczyć do nich możemy: Lukasa Vorstermana, Jana Witdoeka, Nicolasa Lauwersa, Paulusa Pontiusa i wielu innych. Pracownia Rubensa składała się w szczególności z różnych artystów, którzy tworzyli dla swojego mistrza. Rubens nadawał tylko ogólny nurt, według którego musieli konsekwentnie podążać. Grafiki, które wytwarzano w jego pracowni były dokładnie przez niego kontrolowane.

W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem podziwiać będziemy mogli w szczególności: miedzioryty, drzeworyty i litografie w tym prace takie jak: „Święta Katarzyna”, „Bitwa Amazonek”, „Stara kobieta z chłopcem i świecą”, czy „Podniesienie krzyża”.


Peter Paul Rubens „Stara kobieta z chłopcem i świecą”

Peter Paul Rubens: malarz, dyplomata, polityk. Urodził się w Siegen w 1577 roku. Podstawowe wykształcenie zdobył między innymi u T. Verhaechta. W 1598 uzyskał tytuł mistrzowski i wyruszył do Italii, gdzie w 1600 rozpoczął służbę na dworze książąt Gonzagów w Mantui. Kilka lat później objął stanowisko nadwornego malarza arcyksięcia Alberta i infantki Izabeli w Antwerpii. Doświadczenia jakie zdobywa dzięki podróżą po świecie jako dyplomata doprowadzają do wykształcenia się w nim ogromnej wrażliwości i szerokich horyzontów patrzenia na sztukę. Każda dyplomatyczna podróż dawała mu nowe zamówienia na obrazy. Jest autorem portretów, między innymi Ludwika XIII, Anny Austriaczki, Władysława IV Wazy, czy Filipa IV Habsburga. Był również świetnym przedsiębiorcą swoich czasów. Umiejętnie umiał wykorzystać wiedzę zdobytą dzięki licznym podróżą. Tempo tworzenia prac w pracowni Rubensa było ogromne. Artysta malował ponad 40 lat, a w ciągu tego okresu powstało ok. 2 tys. obrazów i około 4 tys. rysunków. Peter Paul Rubens umiera 30 maja 1640 roku w wieku 63 lat w Antwerpii.

Jego dzieła cechują się przede wszystkim: grą świateł, dynamiką, zmysłowością, szczegółowością . Umiejętnie umiał połączyć zimne i ciepłe barwy. Tworząc dzieła o tematyce mitologicznej dał wyraz kultowi zdrowego i silnego ciała człowieka.W malarstwie religijnym podejmował najczęściej tematy, które dotyczyły: cudów, chwały, ekstazy, czy też cierpienia. Był człowiekiem wszechstronnym, a zarazem był przy tym człowiekiem skromnym, rodzinnym dalekim od przepychu.

Wystawie towarzyszyć będą różnego rodzaju wydarzenia np. mini spektakle, warsztaty oraz wycieczki-niespodzianki z Rubensem itp.

Dla zwiedzających wystawa „Siła i Patos. Barokowy świat mistrza Rubensa” czynna jest od 6 lipca do 31 sierpnia, codziennie od godziny 11.00 do 19.00.

Źródło reprodukcji: galeria.zakopane.pl

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *