Picasso- milionowa sprzedaż, wystawa w Danii

alt

Na obrazie wygięta w sinusoidę młoda kochanka Picassa.
8 lutego, Dom Aukcyjny Sotheby’s w Londynie, w sprzedaży portret Marii Teresy Walter. Inny portret tej muzy ustanowił w maju 2010 roku, w sercu kryzysu ekonomicznego światowy rekord cenowy – 106,4 miliona dolarów. 
Tym razem gorączka aukcyjna trwa 6 minut. Potrójne uderzenie młotka następuje przy cenie  40,7 miliona dolarów.  Nabywca telefoniczny pozostaje anonimowy.

11 lutego zostanie otwarta  piąta wystawa Pabla Picassa w duńskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana, które ma już w swoich zbiorach kilka kolekcji artysty. Prezentowana twórczość to zbiór prawie 100 prac, pokazujących polityczne oraz społeczne zaangażowanie artysty. Prace pochodzą z lat 1944-1973, a wśród nich znajdziemy m.in. obrazy, rysunki, formy litograficzne, fotografie. Wystawa zostanie podzielona na osiem części: Martwa natura, Kobiety z Algieri, Las Meninas, Arkadia Picassa, Porwanie Sabinek, Matki i Muszkieterowie, Wojna i Pokój, Gołąb Pokoju.

Picasso śmiało mówił o swoich przekonaniach politycznych, o wydarzeniach mających miejsce na świecie, o tym co go szokowało, o sprzeciwie wobec zła. Zaangażowanie oraz sprzeciw wyrażał dzięki sztuce. Powstało wiele dzieł w odpowiedzi na ludzką tragedię. Jednym z takich dzieł jest „Kostnica”, zainspirowana wyzwoleniem obozów koncentracyjnych oraz filmem ilustrującym zbrodnię dokonaną na rodzinie pod czas wojny domowej w Hiszpanii.

Najsłynniejszym jednak obrazem świadczącym o zaangażowaniu Picassa w wydarzenia światowe była „Guernica” wystawiona w 1937 roku na Wystawie Światowej w Paryżu. Była szybką reakcją na wiadomość o zbombardowaniu stolicy Basków. Monochromatyczna kolorystyka, płaczące kobiety, leżący wojownik, powalone zwierzęta w znakomity sposób ukazują ogrom tragedii.

Wystawę można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana w Danii do 29 maja br.

Źródło: materiały prasowe

Aleksandra Skąpska
Justyna Napiórkowska

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *