Późne dzieła Turnera na wystawie w Tate Britain

Jeszcze tylko przez kilka dni będzie można zobaczyć wystawę poświęconą niezwykłej twórczości Josepha Mallorda Williama Turnera z okresu obejmującego lata 1835 – 1851. Ekspozycja gromadzi najważniejsze dzieła z Wielkiej Brytanii oraz muzeów na świecie i ukazuje wyjątkowy rozwój malarstwa Turnera w tym właśnie czasie.

William Turner (1775-1851) już w młodym wieku osiągnął doskonałość i indywidualny styl malarski. Jednak jego dojrzała twórczość ukazuje najbardziej unikatowy i awangardowy w porównaniu do ówczesnych malarzy sposób przedstawiania. To właśnie wtedy malarz intensywnie szukał środków wyrazu dla przedstawienia zjawisk atmosferycznych np. wilgoci, pary wodnej, ognia. Ze względu na jego szczególną technikę malowania porównywano jego prace do dzieł impresjonistów. Jednak impresjoniści malowali w plenerze. Turner był wizjonerem. Swoje obrazy tworzył jako kompilację pewnego wyobrażenia w atelier.

Chociaż sztuka Turnera wniosła niekwestionowane nowatorstwo do konwencji malarskich przedstawień, to jednak nawiązywała do sztuki poprzedników, między innymi do dzieł Renbrandta, Poussina i Lorraina. Artysta podejmował tematy biblijne, mitologiczne, historyczne, w których powracał wciąż do odwiecznych idei jak los, przemijanie, przeznaczenie. Ewolucja malarstwa Turnera zmierzała do odrealnienia przedstawianych motywów, które rozmywały się świetlistej przestrzeni. Ekspresyjne obrazowanie natury, symboliczne wątki, odnoszące się do losu człowieka, wizjonerstwo w twórczości malarza w pełni oddaje nastroje epoki romantyzmu.

Na wystawie pokazano między innymi rzadko razem eksponowane obrazy „Starożytny Rzym; Powrót Agrypiny z prochami Germanika” i „Nowoczesny Rzym; Campo Vaccino”, a także niedawno przypisane artyście akwarele ukazujące pożary w Londynie – Tower w 1841 roku i Izby Lordów i Izby Gmin z 1834 roku.

Late Turner – Painting Set Free
Tate Britain
wystawa trwa do 25 stycznia 2015
tate.org.uk

1. W. Turner, Starożytny Rzym; Powrót Agrypiny z prochami Germanika, 1839, olej na płótnie
2. W. Turner, Spokój – Pogrzeb na morzu, 1842, olej na płótnie
3. W. Turner, Goldau z jeziorem Zug w oddali, 1842-3, ołówek, akwarela, papier

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *