Do tegorocznej edycji Konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch zgłoszono 170 prac. Do II Etapu zostało zakwalifikowanych 158 Artystów. Do Finału Konkursu przeszło 39 Artystów. W poniedziałek jury ogłosiło wyniki i nazwiska zwycięzców.GRAND PRIX otrzymali exaequo: Ewa Prończuk-Kuziak i Dariusz Mielczarek.
Ewa Prończuk-Kuziak- ur, 1983 r studentka V roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracownia prof. Stanisława Baja, specjalizacja w pracowni tkaniny eksperymentalnej prof. Barbary Łuczkowiak. W 2011 r. studiowała w Koninklije Academie voor Schone Kunsten w Antwerpii.

Dariusz Milczarek ur. w 1985 r. W 2011 roku obronił dyplom z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem prof. Adama Wsiołkowskiego, oraz aneksy:z rysunku pod kierunkiem prof. Grzegorza Bieniasa i plakatu pod kierunkiem prof. Piotra Kunce.
Fundacja im. Franciszki Eibisch jest organizatorem konkursu malarskiego. Celem konkursu malarskiego Fundacji im. Franciszki Eibisch zgodnie z wolą Założyciela Fundacji Profesora Eugeniusza Eibischa jest promocja wyróżniających się osiągnięciami młodych artystów malarzy, których działalność artystyczna przyczynia się do rozwoju polskiego malarstwa oraz twórczego podejmowania zagadnień artystycznych i aktywnego uczestnictwa w rozwoju kultury plastycznej.
WYRÓŻNIENIA otrzymali:
Karolina Bracławiec ur.1989, studentka trzeciego roku Malarstwa w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Hubert Bujak ur. w 1980 r. W 2010 r. uzyskał dyplom ASP we Wrocławiu z rzeźby pod kierunkiem prof. Ch. Mandziosa oraz aneks z malarstwa (promotor prof. A. Dymitrowicz).
Katarzyna Celek Studiuje na V roku malarstwa w pracowni prof. L. Misiaka w ASP Kraków. Mariusz Dobrogojski ur. 1972 r., w latach 2007-2012 studiował na Wydziale Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu i malarstwo w pracowni Mariusza Kruka.
Katarzyna Karpowicz ur. w 1985 r. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni profesora Grzegorza Bednarskiego oraz w pracowni profesora Leszka Misiaka. Dyplom w 2010
Edyta Jaworska – Kowalska ur. w 1977 r. W 2002 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem w zakresie, malarstwa sztalugowego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, promotor – prof. Jacek Waltoś.
Franciszek Ledóchowski ur. w 1981 r. Studiował w Europejskiej Akademii Sztuk i Ecole Superieure des Beaux Arts d’Angares (Francja) oraz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki, którą ukończył w 2007
Aleksandra Prusinowska ur. w 1986 r. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wydziału Malarstwa oraz Grafiki. W 2010r. uzyskała dyplom sztuk pięknych w pracowni malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego oraz aneks z linorytu w pracowni prof. Czesława Tumielewicza.
Martyna Wolna ur. w 1988 r. W latach 2007-2012 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uzyskała dyplom w pracowni ad. II st. Aleksandra Widyńskiego (sztuka włókna) i prof. Teresy Miszkin (malarstwo).
Sylwia Woźniczka ur. 1983 r. – W 2009 r. obroniła dyplom w katowickiej ASP pod kierunkiem Ireneusza Walczaka. Pracą dyplomową był cykle obrazów i grafik pt. „Retrospekcja”.
Eugeniusz Eibisch, wybitny artysta malarz, współtwórca nurtu kolorystycznego w Polsce, urodził się w 1896 roku w Lublinie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa. Od 1922 roku mieszkał w Paryżu, gdzie tworzył w kręgu Ecole de Paris. Przyjaźnił się m.in. z Chaimem Soutinem, Rogerem Martinem du Gardem, którego zainspirował do stworzenia literackiej postaci Serge`a w powieci Rodzina Thibault. Wystawiał w galeriach prezentujących Amadeo Modiglianiego, współpracował ze słynnym marszandem Zborowskim oraz z Galerią Bernheim. W 1939 roku wrócił do Polski. Od 1945 roku był Rektorem Akademii Sztuk Pięknych Krakowie. W latach 1949-69 prowadził katedrę malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był laureatem wielu nagród , m.in. Nagrody Guggenheima. Uczestniczył w Biennale w Wenecji. Zmarł w Warszawie w 1987 roku. Jego dzieła, m.in. przekazane jako dar artysty zapisem testamentowym do kolekcji muzealnych znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2007 w Muzeum Zamkowym w Lublinie odbyła się monograficzna wystawa profesora Eugeniusza Eibischa. Prace Eugeniusza Eibisch uwzględnione zostały między innymi w wystawach artystów z kręgu Ecole de Paris w Pinakotece w Paryżu i w Palazzo Vecchio we Florencji.

Profesor Eugeniusz Eibisch powołał do istnienia Fundację imienia Swojej Żony, Franciszki. Celem Fundacji jest promocja wybitnie utalntowanych młodych artystów malarzy zachowujących w swojej twórczości wartoci malarskie bliskie nurtowi koloryzmu i których działalność artystyczna przyczynia się do rozwoju polskiego malarstwa.
Fundacja im. Franciszki Eibisch
adres korespondencyjny :
Warszawa, ul. J.S. Bacha 10a/28
tel. +48 603 378 567
fundacja@eibisch.pl
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
