Po raz pierwszy na wystawie Schirn Kunsthalle we Frankfurcie można zobaczyć tak bogaty zbiór kolekcji użyczonych przez muzea i galerie z jedenastu aż krajów świata. Wsparta patronatem aż dwóch Prezydentów – Nicolasa Sarkozy’ego i Christiana Wulffa – ekspozycja ta zgromadziła ponad sto dzieł Courbeta.
Frankfurcka wystawa, przygotowana przez zespół Profesora Klausa Herdinga z ogromną pieczołowitością, z wielkim znawstwem i dużym smakiem – pokazuje nam to drugie oblicze artysty w sposób doprawdy niezapomniany. Jest tam prawie wszystko, czego ludzka dusza potrzebuje w takich chwilach: światło i cień, cisza i zastygłe w nieostrości głosy ludzi i natury; są też czyjeś niegdysiejsze marzenia…
Francuski malarz Gustave Courbet (1819-1877) zaliczany jest do najbardziej fascynujących postaci XIX-wiecznej sztuki. Ten artysta barykad paryskiej Komuny uważany za do dzisiaj za jednego z najwybitniejszych pionierów realistycznego malarstwa o politycznych konotacjach.
Gustave Courbet był chyba jednym z największych marzycieli w długiej historii sztuki. Zarówno w swoich portretach i krajobrazach,jak i w tworzonych martwych naturach i rysunkach – zawierał zawsze fragmenty swojego własnego intymnego świata: tego najbardziej skrywanego i osobistego, niezwykle zmysłowego i romantycznego.
Wystawa potrwa do 30 stycznia 2011, Schirn Kunsthalle, Frankfurt, Niemcy.
źródło: www.schirn.de