„Zrób to albo umieraj” – Ludzka kondycja w malarstwie i fotografii w Kolonii

W kolońskim Wallraf-Richartz-Museum trwa obecnie wystawa bardzo szczególna i niezwykle wyrafinowana. Oto w jednym miejscu można obejrzeć ponad pięćdziesiąt zestawień dzieł bardzo różniących się wiekiem i techniką. Bardzo starannie zostały dobrane obrazy z własnej, muzealnej kolekcji malarstwa europejskiego, od Średniowiecza aż do XIX wieku – oraz fotografie wykonane w ciągu ostatnich 90 lat, a pochodzących ze zbiorów Kolekcji Teutloff.

Owe zestawienia to swego rodzaju artystyczne dialogi pomiędzy różnymi ludzkimi widzeniami, wymiana myśli i poglądów pomiędzy światami jakże w czasie i przestrzeni zwykle odległymi. Helmut Newton i Ingres, Nan Goldin & François Boucher, Jürgen Klauke i Tycjana, Paul McCarthy & Wilhelm Leibl, Jack Pierson & Bartholomäus Bruyn Starszy – to tylko pięć z około pięćdziesięciu niezwykłych dialogów Wallraf.

Wystawa „Zrób to albo umieraj” za pośrednictwem malarstwa i fotografii skupia na sobie nieustannie towarzyszące w życiu człowieka kontrasty jakimi są: przepych i ubóstwo, afirmacja życia i rozpacz, uroda i brzydota, a także utrata kogoś bliskiego. Zdjęcia i obrazy oscylują między biegunami, będącymi nieodłączną częścią człowieka, jego narodzin i śmierci, szczęścia i cierpienia, zaufania i zdrady…

Bezpośrednie porównania malarstwa i fotografii w kolońskim Wallraf-Richartz-Museum pokazują, jak dawny obraz, i jego nawet najbardziej patetyczna forma, są nadal aktualne, i jawią się wciąż nowymi. Co więcej z czasem niosą one mocniejszy wydźwięk treści. Jednocześnie formalnie i tematycznie wystawa zrywa z tradycją, wywołując niekiedy kontrowersyjny odbiór tychże porównań, a przede wszystkim prac fotograficznych, które w pierwszym zderzeniu u widza mogą budzić zaniepokojenie. W tym zaniepokojeniu widz nieświadomie przenosi się w czasie mistrzów epok minionych, dla których tematyka egzystencji człowieka nie miała aż tak dosłownego wyrazu „świadomości ciała” i „tożsamości płciowej”, jaką z niezachwianą swobodą prezentują artyści widzu współcześni.

Wystawę można oglądać do 9 stycznia 2011 roku, Wallraf-Richartz-Museum, Kolonia, Niemcy.

 

 

źródło: http://www.wallraf.museum

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *