W Pałacu Sztuki w Krakowie trwa wystawa z cyklu „Mistrzowie martwej natury” poświęcona twórczości Sławomira Karpowicza.


Sławomir Karpowicz urodził się w 1952 roku w Szczebrzeszynie. W latach 1973–78 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Jana Szancenbacha uzyskał w roku 1978, a od 1979 pracował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP prowadząc pracownię rysunku, a następnie autorską pracownię malarstwa.
Głównym tematem obrazów Sławomira Karpowicza jest martwa natura. Temat ten pozwalał artyście za pomocą gry kolorów, światła, cienia oraz kompozycji odnieść się do wątków egzystencjalnych i metafizycznych.
Nie maluję przecież jabłek czy gruszek wyłącznie dla ich estetycznej urody, nie zasadniczo. Jak kapiści – albo Holendrzy, którzy sławili przedmiot samą formą. Maluję dla jakiegoś theatrum, w którym szereg dziwnych przedmiotów spotyka się w jednej płaszczyźnie. Z upodobaniem wybieram cynowe misy i dzbany, jajka i skorupy, piramidy, stare szpargały. Traktuję przedmiot w sensie metafizycznym. Chodzi mi o to, by moje przesłanie – wyraz tych obrazów – było raczej metafizyczne niż wyłącznie estetyczne.*
Prof. Sławomir Karpowicz

Jego malarstwo cechuje żywa kolorystyka, silne kontrasty światła i cienia. Szczególne znaczenie ma światło, które wydobywa przedmioty z mroku. Kompozycje obrazów kształtuje kubistyczny porządek geometrii, lecz w przedstawieniach obecna jest również duża doza malarskiej ekspresji.
Martwe natury Sławomira Karpowicza mają znaczenie symboliczne. Zestawy skrupulatnie komponowanych przedmiotów odnoszą się do życia i śmierci. Szczególnie ciekawy jest motyw ryby powracający w wielu jego pracach, zwłaszcza w cyklu „Lekcja anatomii” o charakterze wanitatywnym.

Artysta prezentował swój dorobek artystyczny na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych. Zmarł w 2001 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
*Fragment wywiadu z książki „Najprostsza droga – Rozmowy z artystami” Barbary Ziembickiej

„Sławomir Karpowicz z cyklu Mistrzowie martwej natury”
od 3 lutego do 2 marca 2014 roku
Pałac Sztuki w Krakowie
fot.materiały organizatora
Alicja Wilczak
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
