Uporządkować chaos – w świecie pejzaży Marka Niedojadło

M. Niedojadło, Na wzgórzu

Cóż może być bliższe człowiekowi bardziej niż natura? Obcując właśnie z nią dotyka się metafizyki oraz prawdy w najczystszej postaci. Wyrwijmy się więc z chaosu codzienności po to by pójść za tym, co „żyje własnym życiem”, ma własny naturalny porządek, własną harmonię. Spójrzmy na naturę. Ta, którą maluje Marek Niedojadło jest idealnie uporządkowana.

Wielobarwna paleta kolorystyczna, która jest charakterystyczna dla pejzaży Marka Niedojadło sprawia, że ową naturę można odkrywać, co raz to w inny sposób. Albo inaczej, każdy obraz odkrywa inne jej oblicze, przybliża nas do mikrokosmosu. Natura widziana okiem artysty to natura ukazywana z fantastycznym rozmachem. Emanuje barwną kolorystyką. Czerwienie przeplatają się ze smugami fioletu, błękitu, czy złocistymi smugami światła. Na obrazy tak nasycone kolorem aż chce się patrzeć!

M. Niedojadło, Kolorowe pasma pól, www.napiorkowska.pl

Wśród pełnych ekspresji kolorystycznej obrazów pojawiają się i takie, które ukazują tę drugą stronę natury. Uschłe drzewa wydają się symbolizować ludzki los. Innym razem w krajobrazach tych pojawiają się miejsca szczególnie rozświetlone. Raz bardziej, innym razem mniej dostrzegalne są struny przebłyskującego przez chmury światła, które może symbolizować nadzieję. Ten blask ukazany w krajobrazie staje się niczym dotyk absolutu, który pojawia się nagle nie wiadomo skąd.

W twórczości Marka Niedojadło panuje kompozycyjny porządek. Artysta świadomie zachowuje pewną dyscyplinę. Prezentowana forma to przede wszystkim ład, harmonia, układ, który nie jest przypadkowy. Pejzaże budowane są jakby na kratownicy składającej się z pionów i poziomów będąc racjonalnie zorganizowanymi strukturami. Jawi się tu być może ludzka potrzeba zapanowania nad chaosem, wprowadzenia pewnego porządku. Pejzaż staje, się więc pretekstem do mówienia o otaczającym świecie.

Obrazy Marka Niedojadło wiele mówią o życiu człowieka – o jego małych nadziejach na wielkie rzeczy, o złudzeniach, które ten wciąż żywi, o przegranych i wygranych, które przynosi każdy kolejny dzień. Pozwalają znaleźć się w innym świecie – świecie bliskim i dalekim jednocześnie. Oglądanie ich to jakby podróż w swój własny, wewnętrzny mikrokosmos.

M. Niedojadło, Jesienna cisza, www.napiorkowska.pl

Marek Niedojadło studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1981r. w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, polichromie ścienne, witraże, maluje także obrazy sakralne. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Galerii Miejskiej BWA w Krakowie oraz BWA w Rzeszowie.

Fot.1 Marek Niedojadało, Na wzgórzu, olej, płótno, 90×110 cm, 2011, Kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot.2 Marek Niedojadało, Kolorowe pasma pól, olej, płótno, 90×110 cm, 2011, Kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot.3 Marek Niedojadało, Cisza, olej, płótno, 80×70 cm, 2011, Kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

www.napiorkowska.pl
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *