Muzeum Narodowe w Poznaniu prezentuje prace wybitnego malarza, rysownika i autora filmów o sztuce – Włodzimierza Jana Zakrzewskiego. Na ekspozycji chronologicznie przedstawione zostaną obrazy od lat siedemdziesiątych – malowane bezpośrednio po dyplomie, po prace najnowsze z roku 2010. Zauważyć w nich można stopniowe odchodzenie twórcy od akademickich wzorów. Zakrzewski – wychowanek kolorystów – w malarstwie pragnął być artystą współczesnym. Poprzez układy przedmiotów, w następnej kolejności tylko ich konturów stopniowo dochodził do abstrakcji.
Prezentowane prace podzielone zostały na kilka części. Pierwsza, nazwana – Martwe natury pełne przedmiotów – ku abstrakcji pokaże drogę twórczą od porzucenia tradycyjnej martwej natury poprzez: ten sam motyw zupełnie inne akcesoria – przedmioty – linie proste – płaszczyzny – pola kolorów – przestrzeń – nieskończoność – ucieczka znaczeń. W części drugiej – Przestrzeń geometrii – widz zetknie się z obrazami i pracami na papierze z lat osiemdziesiątych, które charakteryzują: racjonalizm i chaos – porządek i zakłócenia – powtarzalność.
W kolejnej fazie twórczości, po 1989 r., Zakrzewski poszukiwał dróg wyjścia z obszaru abstrakcji. Opowiada o niej trzecia część wystawy Pejzaż i Pamięć – powrót realnego – obrazy zobaczone – obrazy zapamiętane – podróże – autobiografia i pejzaż – autobiografia i pamięć – wydarzenia i ich nawarstwianie – miejsca i świat – miasta – dyskusje z przeszłością – obrazy zamalowane – luki w pamięci.
„Włodek na balkonie”1993
Zakrzewski głównym tematem malarstwa czyni malarstwo pojmowane jako autorealizację. W swoich obrazach zajmuje się ograniczeniami malarstwa abstrakcyjnego. Charakterystyczne rozbicie malarskiego języka służy artyście do ukazania rozgrywającej się w obrazie historii, która ma niekiedy bardzo osobisty wymiar. Warto przyjrzeć się bliżej tym historiom na najbliższej wystawie w Poznaniu. Początek wystawy już 4 marca, ekspozycję będzie można zobaczyć do 17 kwietnia. Kuratorem wystawy jest Włodzimierz Nowaczyk.
Katarzyna Kucharska
fot.1.”Obraz z dnia 20 listopada 1977″ 120×150 cm, fot.2.”Włodek na balkonie”1993, 81×116 cm
Źródło: www.mnp.art.p, www.culture.pl