W dzisiejszych realiach obrona malarstwa dość przewrotnie wiąże się z obroną artystycznego pluralizmu, z obroną różnorodności i bogactwa sztuki. Obrona pluralizmu jest obroną różnych wizji przeżywania świata i nieustannym poszerzaniem pola dyskursu. Poprzez zwiększanie różnorodności sztuki, czyni się malarstwo interesującym.
Osobliwym przeżywaniem rzeczywistości cechuje się malarstwo Pawła Nowickiego – absolwenta wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wywodzącego się z pracowni prof. Jana Tarasina. Jego prace można obejrzeć od 3 do 17 marca 2014 roku w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przy ulicy Puławskiej 17 w Warszawie. Paweł Nowicki maluje bowiem … o malowaniu.

Płaszczyzny obrazów Nowickiego zapełniają plamy najrozmaitszych kolorów i kształtów. Artysta pochyla się w swoich pracach nad potencjałem barwy, podstawowego środka wyrazu w malarskim warsztacie. Myśli kolorem i o kolorze, zestawiając ze sobą plamy o mocnych, kontrastowych barwach. Barwy te są ściśle powiązane z kształtami, które wyłaniają się z płaszczyzny płótna – faliście pełzną wężyki, organiczne kształty przypominające rafę koralową wyzierają spośród niezliczonej ilości małych kropek i kresek. Kolory generują kształty. Hipnotyzują. Krzyczą. Elektryzują. Kolory i kształty w obrazach Nowickiego są ze sobą w symbiozie – ich wzajemna relacja jest charakteryzowana jako skomplikowana współzależność, w której nie obowiązuje oczywista hierarchia.

Malarstwo Pawła Nowickiego nawiązuje do neoimpresjonistycznej techniki pointylizmu – metody malowania polegającej na nakładaniu obok siebie drobnych plamek o czystych, nasyconych barwach, które zlewając się w oku widza dają efekt nieuchwytności światła. Obrazy łączą w sobie zarówno emocje, jak i namysł, odniesienia do natury i abstrakcję. Jest wglądem we własności środka wyrazu, jakim jest kolor.
Justyna Kiraga
3-17 MARCA 2014
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
ul. Puławska 17, Warszawa
PAWEŁ NOWICKI
Absolwent Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obronił dyplom w pracowni prof. J. Tarasina u prof. M. Duchnowskiego. Jego prace wystawiane były m.in. w Łazienkach Królewskich czy „Nowej Jerozolimie”. Publikacje na jego temat znajdowały się w magazynach takich jak: „ELLE” czy „Newsweek”. W 1995 roku otrzymał nagrodę „Złotego Szerszenia”.
Fot.1. Paweł Nowicki, Kompozycja 8, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot.2. Paweł Nowicki, Kompozycja 13, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot.3. Paweł Nowicki, Kompozycja 22, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
