W Rzymie trwa obecnie wystawa słynnego francuskiego artysty polskiego pochodzenia – Balthasara Kłossowskiego de Rola, zwanego Balthusem. Wystawie monograficznej zawierającej ponad 200 prac towarzyszy również seria wykładów na temat twórczości malarza. Wydarzenia te mają upamiętnić zmarłego 15 lat temu artystę.
Balthus zawsze był związany ze światem sztuki – jego ojciec był historykiem w tej dziedzinie i razem z matką zajmował się również malarstwem. W młodości otoczony był znanymi postaciami ze świata kultury, takimi jak Rainer Maria Rilke, Pierre Bonnard, czy Jean Cocteau. Już w młodym wieku zaczął tworzyć samodzielnie – mając zaledwie 13 lat wydał pierwszą ilustrowaną przez siebie książkę. Freski i styl Piero della Francesci zainspirowały jego prace wykonane podczas pobytu w Szwajcarii i Maroku. Po wielu podróżach powrócił do Paryża i realizował tam swoją wizję sztuki, która rozwijała się niezależnie od działań malarzy modernistycznych. Jego styl malarski balansuje na granicy realizmu i surrealizmu – trudno jest uchwycić jego istotę za pomocą jednej kategorii. Poza tworzeniem obrazów nadal zajmował się ilustracjami, a także scenografią teatralną.

Zyskawszy uznanie we Francji wyruszył do Rzymu, gdzie dzięki swojemu talentowi i sławie objął stanowisko dyrektora w Villi Medici – dawnej siedzibie Akademii Francuskiej w Rzymie, przekazanej w ręce włoskiego ministerstwa kultury. Dlatego też wystawa retrospektywna została przygotowana w dwóch lokalizacjach: w Scuderie można podziwiać 150 prac malarskich, natomiast w Villi Medici prezentowane są szkice i fotografie. Można prześledzić jego drogę artystyczną i przyjrzeć się powracającym w wielu obrazach motywom kotów, luster i dojrzewających dziewcząt.

Artysta przebywał pod koniec życia w Szwajcarii, gdzie zmarł w 2001 roku. Pogrzeb był wielkim wydarzeniem w świecie kultury – Balthus zyskał wielką sławę za życia, otoczony był rodziną, przyjaciółmi i wielbicielami. Jego talent przyniósł mu wiele uznania, między innymi jako jedyny żyjący artysta mógł zaprezentować swoje obrazy w Luwrze.

Wystawa będzie trwać do końca stycznia 2016 roku.
Paulina Steklińska
Fot.:
1. Balthus, La Semaine des quatre jeudis, 1949
2. Balthus, La rue, 1933
3. Balthus, Le peintre et son modèle, 1980-81
źródło: Oficjalna strona Scuderie del Quirinale
4. Portret fotograficzny Balthusa autorstwa Damiana Pettigrew, 1996
źródło: Wikimedia Commons
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
