Wystawy na lato 2013

Lato – czas urlopów i podróży, wspaniała okazja do odwiedzenia wystaw, które w tym roku przygotowały europejskie muzea i galerie. Oto kilka ciekawych propozycji.

Mark Rothko.
Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie
Muzeum Narodowe w Warszawie

Wyjątkowym wydarzeniem w Polsce jest wystawa amerykańskiego artysty Marka Rothko w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jest to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja znakomitego współtwórcy szkoły nowojorskiej, znanego przede wszystkim z wielkoformatowych abstrakcji określanych jako „malarstwo pól koloru”. Prace z kolekcji Nationall Gallery w Waszyngtonie obejmują wszystkie okresy twórczości malarza – od wczesnych obrazów realistycznych, utrzymanych w ciemnej gamie kolorów, poprzez surrealizujące obrazy z późnych lat 30. i początku 40. oraz abstrakcyjne „wieloformy” (multiforms), po wielkoformatowe prace z okresu największej świetności malarza w latach 50. i 60., należące do nurtu określanego jako malarstwo barwnych płaszczyzn (color field painting).

od 7 czerwca do 1 września 2013
www.mnw.art.pl

Van Gogh przy pracy
Van Gogh Museum Amsterdam

Muzeum van Gogha w Amsterdamie prezentuje wystawę, która przedstawia tajniki pracy malarza. Zaprezentowano 200 dzieł, w tym obrazy, prace na papierze, listy i osobiste przedmioty malarza, jak jego oryginalne szkicowniki, farby, paletę.

od 1 maja 2013 do 12 stycznia 2014
www.vangoghmuseum.nl

Giorgio Morandi
Bozar Bruksela

Bozar prezentuje retrospektywną wystawę Giorgio Morandi. Twórczość artysty inspirowana była zarówno renesansowym włoskim malarstwem takich malarzy jak Giotto, Paolo Ucello, jak i obrazami francuskich twórców: Chardina, Seurata, i Cézanne’a. Główne tematy jego prac, to martwa natura i pejzaż. Jego sztuka wciąż inspiruje artystów, w tym Luca Tuymansa, który został zaproszony przez kuratora wystawy by zaprezentować prace, które nawiązują do obrazów włoskiego malarza.

od 7 czerwca do 22 września 2013
www.bozar.be

Akty od Gauguina do Bonnarda
Ewa ikona nowoczesności?
Musée Bonnard, Le Cannet, Francja

Tego lata, Bonnard Muzeum prezentuje wystawę poświęconą przedstawieniom aktów w twórczości takich artystów jak Gauguin, Bonnard, Rodin, Sérusier, Denis, Redon, Matisse’a Dufy, Picasso, Henri Rousseau, ARP, Giacometti i Chagall. Od narodzin malarstwa sztalugowego, historia Ewy pojawia się między innymi w malarstwie Masaccia, Michała Anioła, Boscha, Breughla.W XX wieku, obraz pierwszej kobiety wydaje się być tematem formalnym i symbolicznym w odczytaniu aktu kobiecego. Ten temat prześledzić można na wystawie w Bonnard Museum na podstawie wybranych dzieł reprezentujących różne kierunki malarstwa od symbolizmu, przez nabizm, fowizm, kubizm oraz surrealizm.

od 6 lipca – 3 listopada 2013
www.museebonnard.fr

Daniel Firman. Grey Matter
Musée d’art contemporain de Lyon

W Muzeum Sztuki Współczesnej w Lyonie prezentowana jest wystawa prac francuskiego artysty Daniela Firmana tworzącego prace łączące zainteresowanie rzeźbą i dźwiękiem. Artysta znany jest z hiperrealistycznych rzeźb, których interpretacja wymaga wielu odniesień. Na wystawie artysta przywołuje różne znaczenia szarej materii.

od 9 maja do 21 lipca 2013
www.mac-lyon.com

Tamara Łempicka – królowa art deco
Pinacothèque de Paris

Wystawa w paryskiej Pinakotece przedstawia twórczość Tamary Łempickiej jako ikony stylu. Połączenie w jej malarstwie tradycji i modernizmu a także dekoracyjności, zadecydowały o niezwykłej popularności malarki. Zmysłowe, pełne erotyzmu oraz elegancji przedstawienia kobiet, były odbiciem osobowości samej artystki. Teatralny, wyemancypowany styl życia stanowił element świadomego wizerunku kobiety niezależnej. Artystka przedstawiała bohaterów swojej codzienności – postaci należące do społecznych i kulturalnych elit. W obrazach Łempickiej sugestywnie oddana została atmosfera szalonych lat 20. Jej słynny Autoportret za kierownicą z 1929 roku uznaje się za symboliczny wizerunek wyemancypowanej kobiety tamtych lat.

od 18 kwietnia do 8 września 2013
www.pinacotheque.com

Manet. Powrót do Wenecji
Palazzo Ducale Wenecja

Wystawa przedstawia malarstwo Edouarda Maneta w kontekście inspiracji artysty malarstwem weneckim. Oprócz słynnych obrazów Maneta jak „Olimpia” (1867 r.), który po raz pierszy jest prezentowany poza Francją, „Flecista” (1866 r), „Balkon” (1869 r.) zobaczymy obok „Wenus z Urbino” (1538 r.) Tycjana. Manet odwiedził Wenecję kilka razy między 1852 a 1874 rokiem. Wówczas narodziła się jego fascynacja sztuką weneciego malarstwa renesansowego.

od 24 kwietnia do 18 sierpnia 2013
www.mostramanet.it

55. Biennale w Wenecji

Trwa jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie sztuki – 55. Biennale w Wenecji. Główna wystawa biennale zatytułowana „Il Palazzo Enciclopedico” jest prezentowana w głównym pawilonie w Giardini oraz w Arsenale, na której spośród 150 artystów zobaczyć można prace czterech polskich artystów: Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Jakuba Juliana Ziółkowskiego oraz Artura Żmijewskiego Obok głównej wystawy i imprez towarzyszących poszczególne kraje pokazują również wystawy w swoich pawilonach narodowych. W polskim pawilonie prezentowana jest instalacja dźwiękowa Konrada Smoleńskiego. W tym roku główną nagrodę – Złotego Lwa przyznano za najlepszą wystawę Angoli – „Luanda, miasto encyklopedyczne”. Nagrodę dla najlepszego artysty otrzymał Tino Sehgal .

Biennale potrwa do 24 listopada
www.labiennale.org

Collecting Gauguin
Samuel Courtauld in the ’20s
The Courtauld Institute of Art, Londyn

The Courtauld Institute of Art posiada w Wielkiej Brytanii najważniejszy zbiór dzieł Paula Gauguina. Zgromadzony przez pionierskiego kolekcjonera Samuela Courtaulda zbiór zawiera pięć głównych obrazów, a także 10 grafik oraz jedną z dwóch istniejących rzeźb francuskiego malarza. Na specjalnej wakacyjnej wystawie zobaczyć można pełną kolekcję dzieł oraz dwa wypożyczone z prywatnej kolekcji obrazy „Krajobraz z Martyniki” i „Kąpiący się na Tahiti”.

od 20 czerwca do 8 września 2013
www.courtauld.ac.uk

Zapraszamy także do lektury artykułów na artissimo.pl, w których przedstawiamy inne ciekawe wystawy w Polsce i na świecie.

Fot.1 Paul Gauguin, And the Gold of their Bodies – 1901,Oil on Canvas, Musée d’Orsay, Paris, France www.museebonnard.fr
Fot. 2. Mark Rhotko Bez tytułu, 1953, technika mieszana, płótno, 195 × 172,1 cm, National Gallery of Art, Waszyngton, dar The Mark Rothko Foundation, Inc. 1986.43.135. Copyright © 1998 Kate Rothko Prizel i Christopher Rothko. Fot. dzięki uprzejmości National Gallery of Art www.mnw.art.pl
Fot. 3 Self-portrait as an artist, 1887-1888 Oil on canvas, 66 x 50 cm Van Gogh Museum, Amsterdam (Vincent van Gogh Foundation) www.vangoghmuseum.nl
Fot. 4 Giorgio Morandi, Still Life (Still Life of Violet Objects), 1937, Florence, Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi www.bozar.be
Fot. 5 Daniel Firman, Nasutamanus, 2012Fibre de verre, polymère / Fiberglass, polymer Courtesy Galerie Perrotin, Hong Kong & Paris © Guillaume Ziccarelli www.mac-lyon.com
Fot. 6 Tamara de Lempicka – L’écharpe bleue Mai 1930 Huile sur bois 56,5 x 48 cm Collection privée © Tamara Art Heritage / Licensed by Museum Masters International NYC / ADAGP, Paris 2013 www.pinacotheque.com
Fot. 7 Olimpia Édouard Manet, 1863, olej 130,5 × 190 cm Musée d’Orsay www.mostramanet.it

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *