Zaginiony obraz Oswalda Achenbacha „Via Cassia koło Rzymu” wrócił do Wrocławia

Zaginione podczas II wojny światowej dzieło niemieckiego pejzażysty epoki romantyzmu przez ponad 70 lat było poszukiwane przez stronę polską. Obraz z przedstawieniem krajobrazu z kamienną drogą wiodącą do bram Rzymu na początku XX w. znajdował się w zbiorach wrocławskiego kolekcjonera Conrada Fishera. Po jego śmierci w 1907 roku został przekazany wraz ze zbiorem ok. 100 innych dzieł sztuki do Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Schlesisches Museum der bildenden Künste).

W czasie II wojny światowej obraz został wywieziony do składnicy muzealnej w Kamieńcu Ząbkowickim w celu zabezpieczenia zbiorów muzeum. 4 lutego 1946 r. ze składnicy zrabowano ponad 100 obrazów, wśród których najprawdopodobniej znajdował się obraz o „Via Cassia koło Rzymu”.

Losy zabytku pozostawały nieznane do maja 2014 r., kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnalazło obraz na aukcji dzieł sztuki w domu aukcyjnym Van Ham w Kolonii. Obraz powrócił do kolekcji muzeum we Wrocławiu, ponieważ dotychczasowy właściciel, dowiedziawszy się o grabieży wojennej postanowił dobrowolnie oddać obraz. Były posiadacz obrazu chce zachować anonimowość. 7 sierpnia 2014 r. odbyła się uroczystość przekazania dzieła do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Oswald Achenbach (1827 – 1905) należał do grupy najbardziej znanych XIX-wiecznych niemieckich malarzy pejzażystów. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów tzw. düsseldorfskiej szkoły pejzażowej. Kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie i w pracowni brata, Andreasa Achenbacha, także znanego malarza. Ulubionym tematem jego obrazów są przedstawienia pejzażowe z Italii, a także Bawarii i Szwajcarii. Styl Achenbacha nawiązuje jednocześnie do romantyzmu i realizmu.

Fot. Oswald Achenbach, Via Cassia koło Rzymu, 1878, olej na płótnie, 39 x 55 cm, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Alicja Wilczak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *