Zmarł Andrzej Kreütz-Majewski

Miesiąc luty zapadnie szczególnie smutno w naszej pamięci. 22 lutego zmarł prof. Jerzy Nowosielski, 28 lutego odszedł prof. Andrzej Kreutz – Majewski. Scenograf , malarz, artysta – wielkiej klasy, wielkiego świata – w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Profesor Andrzej Kreutz – Majewski studiował na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1959) oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (1962). Debiutował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1959). Jednak to z Teatrem Wielkim w Warszawie związał się najdłużej. W 1966 roku mianowany został na naczelnego scenografa teatru, aż do 2005, kiedy to przeszedł na emeryturę. W Teatrze Wielkim stworzył scenografię do spektakli takich jak: „Święta wiosny” Strawińskiego – debiut w Teatrze Wielkim , opery „Judith” Arthura Honeggera , „Syn marnotrawny” Debussy’ego.

Współpracował z renomowanymi teatrami w Europie i na świecie: Amsterdamie, Berlinie, Buenos Aires, Los Angeles, Madrycie, Meksyku, Moskwie, Paryżu, Wiedniu, Nowym Jorku. Do najważniejszych realizacji zalicza się: „Salome” w londyńskim Covent Garden, „Elektra” w Operze Paryskiej, a także „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta w luksemburskim Theatre Municipal.

Kreutz – Majewski znany był nie tylko jako scenograf, ale i malarz. Reprezentował Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji 1986. Duży zbiór prac artysty znajduję się w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Wielokrotnie jego twórczość była wyróżniana. Otrzymał m.in. 1961 nagrodę za projekt scenografii do „Hamleta” Szekspira na Biennale Sztuki w Paryżu, złoty medal za projekt scenografii do „Orfeusza” Igora Strawińskiego w reżyserii Rodriguesa Alfredro na Quadriennale Scenografii w Pradze. W 1998 uhonorowany został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Przybliżona biografia pokazuję, jak bardzo artysta był człowiekiem uznanym w Polsce i na świecie. Prof. Kreutz – Majewski był artystą bardzo twórczym, kreatywnym, nie bojącym się wyzwań. Takich ludzi jak on będzie bardzo brakowało.

Zaszczytem była możliwość współpracy z Profesorem. Jego prace można oglądać w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Aleksandra Skąpska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *